İletişim

  •  A 
SE*** ŞA*** 23.08.2022 14:36
Slm. Kolay gelsin. Bankalar coştu. Sabah garanti aldım, insan korkuyor. Geç kaldık mı acaba banka almakta diye düşünürken sizin öneriler geldi. Yabancı mı almaya devam ediyor. Teşekkür.
Cevap 23.08.2022 14:45

Şu an için yabancı alımı devam etmesinden ötürü bu öngörüleri yaptım. Bankalar Dolar bazında ya da bilanço karları ile bakınca halen çok aşırı iskontolular. Ama bu yükseliş ara düzeltmelerle olacaktır. O yüzden de arada aniden gelen satışlara yakalanma riski de söz konusu olabilir. Bunu göze almadan da bankalardaki yükselişlere katılma şansı olmaz. Umarım satışlara yakalanmadan yine direnç hedeflerinde gerçekleşmelerle kapatırız.

Ama yabancı neden böyle alıma döndü bu ilginç bir durum. Yabancı takası %32.70'e düşmüştü. Oradan %34.19'a çıkan ki, yeni alımlarla muhtemelen %35 civarına gelebilir. Bu kadar bir artış bile bankaları, diğer hisseleri böyle yukarı çekebiliyor. Bir de iyi zamanlardaki %75'ler olsa neler olur siz düşünün.

Ama notlar yaıırım yapılamazken, o boyutta bir alım seçim öncesi olmaz sanırım. Neyse, şimdilik alımlar sürüyor. Bilanço karlarına göre iskontolu olan diğer tüm hisselerde de benzer alımların sürmesini, görülmesini bekliyorum.

Bu arada bankalardaki öngörülerim yeni değil. Ağustos başından itibaren üçüncü tur bu öngörüler.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_