İletişim

  •  A 
CÜ*** GÜ*** 25.05.2022 11:26
Selamlar , Aydın bey, amerika nasdaq bir süredir bir düzeltme içinde , sizce nasdaq hisseleri dahada geri gelirmi ?
portföyümde qqq , arkg, arkk gibi yatırım fonları (ETF) var ve bunlar en az %20 ila %50 arası düştü. Satmalımıyım beklemelimiyim bilemedim.Şimdiden teşekkürler , iyi günler.
Cevap 25.05.2022 12:45

Biliyorsunuz ki, dow 36000 geçitiği sıralar yani Ocak ayından beri, FED politikaları ile bağlantılı abd borsalarında ciddi düşüşler olmasını beklediğimi bir çok kez yazdım. Nasdaq dow ve sp500 den çok daha fazla düşmüş. Şu an nasdaq banka, teknoloji, vs endekslerin hepsine baktım ki, çok yakın takip etmiyordum. Gerçekten de dediğiniz gibi kayıplar çok sert olmuş. Ben dow ve sp için düşüşlerin devamını bekliyorum. Ama biraz yükseliş tepkisi sonrası mı olur, yoksa buradan mı bilemiyorum. Lakin Nasdaq endekslerinin teknikleri sanki ciddi desteklere gelmişler. Bu nedenle tepki yükselişleri de yapmaları mümkün. Ama düşüşte kayıpları yüksekten şuanki rakamı çıkartıp, yükseğe bölerek bulacaksınız. Yani kayıplar daha ziyade %30 civarı olabilir. 

Yatırım fonlarının içerikleri hangi endekslere giriyor bilmiyorum. Ocak civarı ilk uyarılarımın karşılığını da şu an için ciddi şekilde yaşatmışlar. Buradan Ocak ayında yaptığım gibi bir yorum yapmam kolay değil. Dediğim gibi ciddi kayıplar sonrası önemli desteklere gelmişler. Tepki yükselişleri mümkün. Ama sonuçta ben ABD borsalarında yeniden yükseliş trendi beklemiyorum. Bilakis her düşüş sonrası yükselişi tepki olarak kalıp sonra yeniden düşüş bekliyorum. 2008 yılından beri bol ve faizsiz para yüzünden bu yükselişler yaşandı. Enflasyonu düşüremezlerse FED'in faiz artışları ve likiditeyi azaltıcı bilanço daraltma hamleleri geldikçe endekslerde düşüşler sürebilir diye düşünüyorum. Fazlası ile şişmiş endeks ve fiyatlar vardı. 

Ama şu an size sizin almanız gereken bir karar için, bire bir ABD'yi de takip etmediğimden bir yorum yapamam. Karar sizin.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_