İletişim

  •  A 
AB*** SE*** KI*** 23.09.2021 15:38
Merhaba Aydın Bey,
Çok merak ettiğim bir konuda size danışmak istiyorum, sonuçta yılların ekonomi bilgisi birikimi var. Piyasa fiyatlarını bir süredir takip ediyorum. Geçen ay 3.000 tl olan evin kirası bugün 4.000 tl üzerinde. Aylık enflasyon bile açıklanan yıllık enflasyonun üzerinde, en azından benim hissettiğim öyle görünüyor, diğer kişileri bilemiyorum. Fiyatlar sürekli olarak böyle artacak olursa, ekonomi kilitlenmez mi? Veya bu durumu hangi pencereden bakarak değerlendirmek gerekiyor ?
Cevap 23.09.2021 16:27

Tabii ki kilitlenir. Bir süre sonra her alanda ödeme güçlüğü başlar. Şirketlerin satışları düşer, halka gelecek  korkusu ile harcamaktan vaz geçip parayı tutmaya çalışır ki, zaten 238 Milyar Dolar DTH da bunun bir göstergesi. 

Bu takdirde şirketler kredilerini geri ödemekte zorlanırlar. Kriz finansal krizden çıkıp ekonomik krize dönüşür. 

Ama bu artışın bu şekilde sürmesini beklemiyorum. Bir süre sonra duracaktır. Aslında çok daha önceden dururdu ama biz kurların artmasına neden olacak hataları yaptıkça, artan kurlar ithal girdi maliyetlerinin artması nedeniyle enflasyona, enflasyon da faiz artışlarına neden oluyor. Yani kısır döngü içinde kalıyoruz.

Böyle zamanlarda hükümetler, doğrudan yatırım çekemedikleri için borçlanma zorluğuna düşerler. Bundan kurtulmak içinde ellerindeki en büyük kamusal güç, vergi salmak ve zam yapmaktır. Nitekim son dönem elektrik, doğal gaz zamlarının nedeni budur. Ki, devamında çok daha yüksek oranda yeni zamları da kaçınılmaz görüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_