İletişim

  •  A 
SE*** ŞA*** 17.06.2021 12:09
Slm. Kolay gelsin. Uzun süredir sizi takip ediyorum. Sizi bu kadar karamsar görmemiştim. Beklenti yazınızı okudum. Kamu harcamalarının azaltılması bütçe fazlası ve cari açığın azaltılması demişsiniz. Siz bu hükümetin bunları yapacağına inanıyormusunuz. Yani kanal istanbul ertelenecek mi? Yani anladığım gibi gerçekten karamsarmısınız? Bu arada alctl soluk almıyor. Hiç tutunmuyor. Büyük zarar yazdı. Valla ben hiç bir kağıdı bu denli yukarı giderken yakalıyamadım. Maalesef aşağıya yakalandık. tşk
Cevap 17.06.2021 15:44

Maalesef piyasanın trendini bozdular aldıkları ve almadıkları karar ve uygulamalarla. Bu nedenle en iyi bilançolu hisseler dahi ya yabancı, ya ortak satışı yiyor. Alım tepkisi beklediğim desteklerde alıcılar gelince, fırsat bilip yine satışlar geliyor. 

Kaaramsarlık konusuna gelince, Ağbal'ın görevden alınması sonrası yazılarımda zaten her geçen gün daha temkinli yazdığımı, uyarılar yaptığımı görürsünüz. Dünyada trendler tersine yani olumsuza dönerken, biz hala bu gidişe müdahale edecek tedbirleri almıyoruz. Yapılan TCMB başkan değişimi sonrası aslında faiz indirimi olmadı ama görüyorsunuz piyasa sanki bugün yarın faiz indirimi olacakmış gibi olumsuz baskı yaşıyor. Bir kere ayarlarla oynadınız mı sonra yeniden düzeltebilmek çok zor oluyor. 

Ben iktidarın söylediğim kararları alabileceğine inanmıyorum. Bu nedenle bu uyarıları yapıyorum zaten. Çünkü zamanında yapılmayan kararlar nedeniyle neler olacağını artık herkesin anlaması lazım. Ama hala seyredip, ülkenin önceliklerine göre davranmıyoruz. Yoksa FED'in faiz artışı kararı öldürecek bir faiz olmayacak. Bir kaç senede % 3 civarı bir faize çıkacaklar. Biz kendi ödevlerimizi yeterince yapsak bu faiz oranı bizim piyasalarımızı alt üst etmez. Ama biz tüm dayanaklarımızı bozduğumuz, TCMB yedek akçelerini, resmi net rezervleri kullanıp eksiye döndürdüğümüz, ama buna rağmen cari açık vermeye ve bütçe açığını da sürdürmeye devam ettiğimiz için, vadesi gelecek ödemelerde döviz ihtiyacımızı karşılamakta zorluk çekeceğiz. Ki zaten böyle olacağı ve olduğu için kurlar bu şekilde yükseliyor. Yoksa ödemeler dengesinde bu denli döviz açığımız ve dövize endeksli borcumuz olmasa, FED %3-4 faize çıkacak diye bu denli değer kayıpları yaşamazdık.

Ama diğer taraftan da, doğrular yapılmadığı takdirde iktidar net şekilde oy kaybeder. Bunu istiyorlarsa sorun yok. Ama istemiyorlarsa doğruları yaparak piyasayı normale çevirmeleri lazım. Ozaman da bu fiyatlar hakikaten çok düşük. Çok yükseklerden beri 1,5 yıldır satan yabancı geri almaya başladığı zaman, sattığından çok daha fazlasını alma imkanına sahipler. Bu da bir yerden sonra her şeye rağmen yabancının hisse bazlı sert alımlarını görmemize neden olacaktır. Yani gidişatta böyle sürmesi halinde karamsarlık yaşadıpım doğru. Ama o kadar da değil.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_