İletişim

  •  A 
RE*** YI*** 21.04.2021 04:19
Hocam hayırlı ramazanlar,siyaset ile ilgili değil 128 milyar doların 75 milyar dolarınin bankalara verildiği haberi var.Bu para hibemi yoksa ilerleyen zamanlarda geri tahsili olan bir paramı ,
Cevap 21.04.2021 08:55

Günaydın.

Buradaki verildi ifadelerini hibe ya da karşılıksız diye düşünmeyin zaten. Karşı tarafın kim olduğunu göstermek için o söz. Yani yandaşlara peşkeş çekildi falan deniyor ya, paranın  nereye gittiği söyleniyor. 

Ayrıca 128 Milyar Dolar'ın verilmesi değil, satışı ifadesi doğru olan. Yani bu dolar satışları o anki kur karşılığı olur. Devlet tarafı Dolar verir, karşı taraf da bedelini TL olarak devlet tarafına(aracı bankalar vs.)öder. Karşılıksız bir işlem değil yani.

Dün o kısma değinmedim. Çünkü benim için rezervlerin asıl önemi, vadesi gelen dış ödemelerin karşılanabilmesine imkan vermesi açısındandır. Yoksa bu işin bir de olası düşük kurla satılma durumu var. Yani Dolar'ın çok ciddi yükseleceğini öngörüyorsunuz, bunun öncesinde Merkez Bankasındaki rezervleri kur düşükken birilerine tabi ki TL karşılığını alarak, ama düşük kurdan satmak da çeşitli şaibeler taşır. Düşünün iki gün önce Dolar alıyorsunuz 100-500 Bin-Milyon Dolar. Kur o an 6.50-6.80. Ama iki-üç gün içinde aldığınız bir karar, ya da yaşanan bir gelişme kuru bir anda 8.20-8.50 yapıyor. Siz burada iki gün önce aldığınız Dolar sayesinde TL karşılı zenginleşmiş olursunuz. Dolar yine aynıdır cebinizdeki ama TL karşılığı artmış olur. Lakin vadesi gelen borcunu ödeyecek olan devlet, 6.50-6.80 karşılığı Dolar'ı verecekken, 8.20-8.50-9.00 karşılığı olan Dolar'da bu borcu ödemeye kalkarsa, o an yeterli rezervi varsa ondan çıkartıp verir. Bunda çok sorun yok. Ama yeterli rezerv yoksa, piyasadan Dolar almaya başlar. Sattığı ile aldığı Dolar arasındaki fiyat farkı, bu işin devlete faturasıdır. Maliyeti o oranda artmış demektir.

Umarım izah edebilmişimdir. Yoksa verilen Dolar'lar hiç kimseye karşılıksız verilmiyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_