İletişim

  •  A 
RA*** BA*** 09.03.2021 00:14
Aydın hocam saygılar,borsamızdan 6 haftadır çıkan yabancının bugün bankalarda özellikle garanti bankasında hacimli çıkışları oldu ve para tahvile kayıyor, bu durum çekindiğiniz düzeltmenin habercisi olabilir mi?Piyasa yapıcılar TCMB yi köşeye şıkıştırıp 18 Marttaki toplantıda faiz arttırımına zorluyorlar anladığım kadarıyla.Emellerine ulaşıp faiz artırımı gerçekleşirse bist 100 bu sefer 1582 direncini kırabilir mi?Teşekkürler, iyi geceler
Cevap 09.03.2021 01:03

Bakın bunlar çelişkili konular! Ama piyasa yapıcılar buna neden oluyor diye düşünmek kendi başına yeterli ya da doğru değil. Çünkü bir önceki faiz toplantısında ve sonrasında gelen enflasyonda yazdım ve uyardım. Kurlar ve brent petrol artınca her alandaki girdi maliyetlerimiz artacaktır. Bu da enflasyona neden olacaktır. Enflasyon daha da artarsa, TCMB faiz getirisi kalmayacaktır. Hatta 31 Mart'a kadar olan stopaj indirimi uzatılmazsa, net faiz enflasyona göre eksiye bile düşebilir.

Kısacası bunlar piyasa yapıcıları böyle istiyor diye olmuyor. ABD tahvil faizlerinin artmaya devam etmesi, enflasyonda yükselişin sürmesi, brent petrol artınca enerji girdi maliyetlerinin artması her alanda enflasyona neden oluyor. Böyle olunca da, TCMB mecburen faiz artışına gitmek zorunda kalıyor ve muhtemelen yine faiz artışı yapmak zorunda kalacaktır. Faizler artınca, bankalar ellerindeki devlet kağıtlarından dolayı zarar yaparlar. Aynı şekilde kurlar artınca da, bankalar almış oldukları yurt dışı sendikasyon kredilerinde daha yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalırlar. Her türlü faiz artışı mevduat ve kredi faizlerini de yukarı çeker. O zaman da şirketler ve şahıslar kullandıkları kredilerin faizlerini ödemekte zorlanırlar. Kullanılan kredilerin geri ödemesinde yaşanacak aksamaların muhatabı bankalardır. 

Bakın daha ABD yaptırım risklerini, Halkbank davasını, Suriye, Doğu Akdeniz sorunlarını yazmadım. Bir de onlar ve benzerleri var. İşte tüm bu risklerden çekinen yabancılar ellerinde olanı satarlar. Ellerinde de en çok banka hisseleri olduğu için, bankalar üzerinde de yukarıda anlattığım nedenlerle riskler olduğu için banka hisselerinde her yükselişte satışa geçmeleri çok normal. İşte bu nedenle zaten uzun zamandır banka hisselerini öngörülerime almıyorum. 

Bir tarafta bunlar düzeltmenin habercisi olabilir mi diye soruyorsunuz! Yani endişenizi dile getiriyorsunuz. Diğer tarafta ise faizler artarsa 1.582 kırılabilir mi diye soruyorsunuz. Yani yüksek endeks beklentilerine sahip görüşlerinizi paylaşıyorsunuz.

İşte aynen böyle bir durum var piyasada. Ben de bu nedenle o olur bu olur demekten ziyade, teknikler nereyi gösterirse ona göre davranmak gerekir diye yazıyor ve uyarıyorum. Bir süredir bu çelişkili durumlar nedeniyle yeni öngörü yapmıyordum. Ama bit türlü düşündüğüm boyutta düzeltme olmayınca, tekniklerine göre uygun gördüklerimi paylaşmaya başladım.

Ama faiz artışı bankaların yükselmesine değil, baskı altında kalmasına neden olur. Fakat bizde faiz arttı diye bankalar yükseliyorsa-yükselirse, kurlar kontrol altına alınır, yabancılar yeniden gelmeye başlar beklenti ve algılarından kaynaklanır.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_