İletişim

  •  A 
ZA*** TE*** 09.01.2021 05:43
Hocam kırdıysam özür dilerim. Size canı gönülden teşekkür ederim. Yazılarınız öngörüleriniz ve sorularımıza yorulmadan bıkmadan cevap verdiğiniz için. Sağlıklı huzurlu güzel ömrünüz olsun başımızdan eksik olmayın
Cevap 09.01.2021 13:09

Çok teşekkür ederim. Kazancınız bol olsun.

Eğer iyi niyetle, objektif, ya da bilmeden bir şey yazıp söylüyorsanız bunlardan kırılmam. Beni tek kıran objektif olmayan değerlendirmeler olur. Yoksa ben her dediği kesin çıkacak ya da çıkmış olan biri değilim ve olamam da. Bunu da bilmelisiniz. Mümkün olan en yüksek oranda gerçekleşme sağlamaya çalışıyorum.

Ama nihayetinde siz yenisiniz. O nedenle farklı bir borsa görüyorsunuz. Alınan herşey gidiyor. Hisseler % 1000 ve üzeri bile getiriler olurken, % 50-100-300 oranlı çıkanlar bile var. Ama borsa her zaman böyle kazandırmaz. Bazen hisse iyi olsa da çakılı kalırsınız. O zaman elinizdeki duruken diğerleri çıkarsa bu sizleri üzer, stres sokar, hissenize kızarsınız. Maalesef yapacak birşey yok bu durumda. Bu biraz kısmet, biraz ilgili hissede aşırı yatırımcı toplanması nedeniyle de olabiliyor. Onları dökmek için bazen çok uzun süre bezdirebilirler. Mümkün olduğunca buna yakalanmamak için de teknikler iki yönlü önem ifade ediyor. Beklenti bitmese de, destek kırılırsa, hisse alt desteklere doğru düşebiliyor. 

O nedenle hemen diğer gerçekleşmelere bakarak, aldığınız bir hisse aynı hızla gitmedi diye, bu hissede ne oluyor, yanlış mıyım, çok şanssızım diye düşünmeyin. Bazılarında da beklemek durumunda olursunuz. Yoksa paraların sığacağı çuval bulmak zorunda kalırsınız. Keşke derdimiz çuval bulmak olsa ama her zaman böyle kazanılmaz. 

Hatta bir süre sonra bugün inanılmaz fiyatlar gören hisselerin çok uzun süreler düştüklerini göreceğimiz görüşündeyim. Büyük kısmındaki devamlı devamlı durmadan yükselişler sağlıklı normal işler değil. Yeterli alıcıyı buldukları an gelenlere hisseleri verecekler. Çekildiler mi, çok uzun süre de bu hisseler düşüş trendine girecek.

İşte o zaman bu hisselerin %500, % 1000 yükselişleri sonrası oluşan bir fiyattan aldığınızı unutup, borsa 5 aydır şu kadar yükseldiği halde bu hisseler neden çıkmıyor ya da düşmüyor demek objektif olmaz.  Bunların hepsini göz önünde tutmak lazım.

Ben elimden geldiğince borsayı bilgisi eksik olabilecek diğer üyeleri de düşünerek eğitim-bilgi-finansal okur yazarlık gelişsin diye uzun ve kapsamlı izahatlar vermeye çalışırım. Bazen bunun muhatabı aslında soruyu soran bile olmaz. Konu denk gelmiştir, benzer soru-konu aklına takılan çok kişi olabilir diyerek detaylı yazabilirim. Aynen şimdi olduğunuz gibi.

Benim için sarf ettiğiniz tüm iyilikler tüm üeyelerimiz ve aileleri için olsun inşallah.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_