İletişim

  •  A 
UF*** KA*** 13.11.2020 11:44
Aydın Bey, merhabalar. Uzun yıllar önce üye olup çıkmıştım, sonra tekrar üye oldum. İşin doğrusu geçmişten kalan aracı kurum vs raporlarına aşırı kuşkucu yaklaşımım nedeniyle pandemi dönemi panik satış dalgasına yenilip büyük eksiler gördüm. Sonra sitede ve trendview tablolarında geçmişe dönük taramalar yaptığımda öyle aşırı kuşkucu olmamam, sabırlı ve dikkatli olmam gerektiğine karar verdim. Ezcümle portföyü sayenizde, sitedeki her iki tabloyla bu zor piyasada toparladık. Çok teşekkür ederim.
Cevap 13.11.2020 15:25

Bunları duymak ne güzel. İnşallah çok daha fazlasını kazanırsınız bundan sonra. 

Bakın, olaylara sadece tek yönden bakılmaz. Her zaman her şartta alternatif gelişmeler de olabilir. Düne kadar petrol ve doğalgaz rezervi konularımız yok. 2017'ye kadar ABD dünyanın en büyük enerji ithalatçısı iken, şimdi en büyük üreticilerinden birisi. 

Biz de açıklananların çok üstünde bir rezerve sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bunları çıkartabilir duruma gelirsek, o zaman tüm bu borç yapımıza rağömen bambaşka bir ülkeye dönüşürüz.

Riskleri özellikle ABD yaptırımlarına göre değerlendiriyoruz. Ama hep diyorum ülkeler arasındaki ilişkilerde biz masa üstünde konular vardır, bir da masa gerisinde ala daha önemli olan konular vardır. PAzarlıklar devamlı yapılır. Tam ilişkiler koptu diye düşünürken, hiç düşünmediğiniz konularda farklı uzlaşmalar yaşanıp, bir anda kavga beklerken uzlaşı duyabilirsiniz. Biden sonrası da öyle olabilir. Yaşayıp görmek lazım. 

Kuşku ile olaylara yaklaşmak çok kötü değidir. Ama kuşkuyu abartıp, olabilecek pozitif gelişmeleri görmemek büyük fırsatların kaçmasına ve zararların kalıcı olmasına neden olur. O nedenle gelişmelere göre değişken yatırım kararları almayı bilmek lazım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_