İletişim

  •  A 
SA*** OL*** 19.10.2020 07:44
Aydin bey ginaydin,bedelli %50 arttirim yapan sirket kagidindan zarar etmemek icin kagidi satmak mi,bedelini odeyip bolundukten sonrami cikmak gerekir.nasil hesaplama yapmaliyim.
Saygilar.
Cevap 19.10.2020 08:49

Günaydın.

Bedelli konusunu yıllardır hep yazarım. Ama hala birçok yatırımcının konuyu bilmediğini görüyorum. Site içi arama satırında bedelli yazınca çok sayıda soru-cevapla izah okuyabilirsiniz.

Bedelli de oran değil, bölünme sonrası fiyat esastır. Hisse bölündükten sonra borsa fiyatı nominal değer olan 1.00 TL'nin üstündeyse bedelliye katılmak gerekir. Tabii hisse bölündükten sonraki halinden bahsediyorum. Ama henüz fiyat bölünmeden katılmak istemiyorsanız satıp çıkabilirsiniz. Bedelli bölünmede rüçhan hakkı hisse bölündüğü sabah hesabında hisse olan kişiler için geçerlidir. Bölünme sabahı yeni alanların bu hakkı olmaz. Önceki günden hisse olması gerekir. Bölünme sabahı da normal hisse ve rüçhan kuponunu hesabınızda görmeniz gerekir.

Dediğim gibi bölünme öncesi zarar bir olasılıktır. Hisse bölündükten sonra düşer ya da yükselir, önceki fiyatlamasına göre değişebilir. Bu nedenle bölünmeden satıp çıkmak bir tercihtir. Özel bir zarar olmaz. Ama mesela hisseniz bölünür ve borsa fiyatı 4 TL'ye düşer. hesabınızda da rüçhan kaydı görürsünüz. İşte dikkat edilmesi gereken konu bu şekilde bölünme sonrası borsa fiyatı 1.00 TL üstünde oluşan durumlardadır. Eğer bedelliye katılmak istemiyorsanız rüçhan hakkınızı satıp çıkabilirsiniz. Ama buradada işlem gören rüçhan fiyatı önemlidir. 

Yok eğer ben katılmayacağım ve rüçhanı da satmayacağım derseniz, bir günde paranız bedelli ornaı kadar azalır. Aman bu detaya dikkat ediniz. Bedelli için genelde yeni param yok, ya da yeni para sokmak istemiyorum diye gerekçeler duyulur. Ama yeni para sokmanıza gerek yokrur. Bölünme sonrasında elinizdeki eski hisselerin bir kısmını satıp, kalanların bedellisine kaynak yaratabilirsiniz. 

Lütfen site içi aramda bedelli ve bedelli sermaye artışı yazıp yıllardır yazdığım cevaplardan yeterli sayıda okuyunuz. 

Bu arada ana sayfanın sağ altında temettü ve sermaye artışı hesap makinesi var. Orada yer alan boşluklara kendi durumunuzun detaylarını yazıp, olası bölünme sonrası yansımalarının similasyonunu görebilirsiniz.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_