İletişim

  •  A 
AS*** YI*** 28.07.2020 20:11
Selam Merhaba,
Şansıma HEKTS 14,44 den almışım. zararda
KFEİN büyük zararda
TKFEN büyük zarar da
Bir kağıttan bile 100 TL olsun kazanamadım :(
Neyi yanlış yapıyorum?
Cevap 28.07.2020 22:59

Hekts'ın son açık öngörüsü 14.03 öngörüsü idi. Beklentisini 14.80 iken 15.00'e revize etmiştim. Hisse dün 15.00'i görünce gerçekleşme ile kapattım. Sonra hisse 15.43'ü de gördü. Peki siz neyi yanlış yapıyorum sorunuzun en azından hekts için cevabını kendiniz vermiş olmanız gerekmez miydi? Hekts öngörüsü kapatılmasına ve sonra da fiyatı daha da yükselmesine rağmen kazançlı iken satmamışsınız.

Kfeın'de ise iki açık öngörü var. Daha eski olanı 16.65 fiyatlı ki, şu an bile iyi karı var. Diğer açık öngörünün fiyatı da 19.13. Hedefine gitmedi ama bugün bile daha yüksek fiyatı görmüştü. Ama yaşanan satışlar sonrası öngörü fiyatına göre 1 TL düşmüş. Bunlar büyük zararlar değil. Oran olarak bakmalısınız. Büyük dediğiniz zarar oranı kadar karınız varken büyük kar var diye hekts'ın kapatılmış öngörüsünde bile siz satmamışsınız. Karlarınızı realize etmeyi bilmelisiniz. Kısacası bir kağıttan bile 100 TL olsun kazanamadım yakınmanız satmamanızdan kaynaklanmış. Bu size örnek olur, bir dahaki sefere karlı ve hatta kapanmış öngörülere uyarsınız.

Tkfen konusunda ise haklısınız. Tkfen bizi en ters yakalayan hisse oldu. Kaç aydır süren yabancı satışı halen devam ediyor. Yeni sipariş sonrası ben daha üst hedeflere yönelir diye bekliyordum. Ama satışların sürmesi beni yanıltmış oldu. Görüşümü değiştirmedim. Ama görünen o ki, bizi biraz bekletecek gibi duruyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_