Tofaş'tan Çok Önemli Bir Satın Alma!

02.03.2023 09:59
 •  A 

Haberin detaylarını, şirket haberlerinde yer aldığı gibi paylaşıyorum!

Tofaş, Stellantis Türkiye dağıtım şirketi Stellantis Otomotiv Pazarlama'nın sermayesinin tamamını satın alıyor.

Kuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:
 
Koç Holding ve Stellantis N.V. müşterilere ve iş ortaklarına sınıfının en iyisi ürün ve hizmetlerin verimli bir şekilde sunulması, Türkiye'deki operasyon potansiyelinin artırılması amacıyla mevcut Tofaş ortak girişimlerini daha da genişletme ve büyütmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Bugün imzalanan yeni stratejik anlaşma ile Tofaş, Stellantis Türkiye dağıtım şirketi Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.'nin sermayesinin tamamını satın alıyor. Sonuç olarak, Türkiye'de dağıtıma sunulan tüm Stellantis markaları - Alfa Romeo, Fiat, Citroën, DS Automobiles, Jeep®, Maserati, Opel ve Peugeot - Tofaş tarafından dağıtılacak.

Türkiye'deki tüm faaliyetlerin iki güçlü hissedarın desteğiyle tek bir çatı altında toplanması, dünya çapında ticari faaliyetlerde, üretimde ve Ar-Ge'de benzeri görülmemiş sinerjilere izin verirken, Türk tüketicisine daha geniş ve verimli ürün ve hizmetler sunmanın da yolunu açacaktır. Tofaş'ın potansiyelini daha da ileriye taşımak için yeni iş fırsatları da ufukta belirmektedir.
Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu "6 Şubat'ta yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını sarmayı sürdürüyor, üzerimize düşeni kararlılıkla gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu zor dönemin atlatılmasında ülkemize yapılacak yatırımların büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu stratejik yatırım; üretim hacmi, ihracat performansı ve ar-ge yetkinlikleri ile şirketimiz Tofaş'ı otomotiv sektöründe çok daha önemli bir noktaya taşıyor. Türkiye otomotiv sektöründe lider konumundaki Tofaş, bu yeni yatırım ile hedeflerini büyütüyor ve iddiasını güçlendiriyor. Böyle zor bir süreçte gerçekleşen bu umut verici anlaşma topluluğumuzun ve ortağımızın ülkemize olan
inancını da bir kez daha teyit ediyor. Ortaya çıkacak katma değer ile ülkemizin otomotivdeki rekabet gücünün artmasına hizmet etmeyi sürdüreceğiz" dedi.


Stellantis CEO'su Carlos Tavares ise "Türkiye, Orta Doğu ve Afrika'da lider bir pazar payına ulaşmaya çalışırken, uzun vadeli stratejik planımız olan Dare Forward 2030'da kritik bir rol oynuyor" dedi. "Koç ile ortaklığımızı derinleştirmek sinerji yaratacak, değeri artıracak ve tüm segmentlerdeki Stellantis markaları için pazar potansiyelini büyütecektir. Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biri olan Tofaş ortak girişimimiz, önemli üretim ve Ar-Ge merkezlerimizden biridir. Türkiye'nin karşı karşıya olduğu mevcut acı verici süreçte, sürdürülebilir bir geleceği umutla ve dayanıklıkla yeniden inşa etme kapasitesini dünyaya gösteren bir ülkede liderlik rolümüzü 50 yılı aşkın geçmişimizin ötesine taşıyacağı için bu anlaşma üzerinde çalışan ekiplere en içten teşekkürlerimi sunuyorum" açıklamasında bulundu.

Anlaşma ayrıca şunları da özetlemektedir:
° Stellantis, 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle 5 marka için planlanan hem orta boy hafif ticari araç hem de binek otomobil versiyonlarında "K0" modelinin üretimini Tofaş'a tahsis edecek.
° Mevcut Doblo üretiminin, Temmuz 2023'te "K0" modelinin üretim bantlarında çalışmalar başlayıncaya kadar devam etmesi planlanıyor.
° Mevcut Fiat Egea/Tipo projesi 2025 yılı sonuna kadar uzatılmıştır.
İlgili rekabet otoritelerinin onayı da dahil olmak üzere gerekli düzenleyici onaylara tabi olacak işlemin 2023 yılının ikinci yarısında tamamlanması beklenmektedir.
 
Stellantis Hakkında

Stellantis N.V. (NYSE: STLA / Euronext Milan: STLAM / Euronext Paris: STLAP) dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden ve ulaşım tedarikçilerindendir. Aralarında Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep®, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram, Vauxhall, Free2move ve Leasys gibi köklü bir geçmişe sahip ikonik markalar, yenilikçi ürün ve hizmetler konusunda vizyon sahibi kurucuların ve günümüz müşterilerinin tutkusunu yansıtıyor.
Çeşitlilikten güç alarak, yarının ulaşımını şekillendiriyor ve tüm paydaşlarını ve faaliyet gösterdiği topluluklar için hem katma değer yaratıp aynı zamanda en büyük şirket değil, en büyük sürdürülebilir teknoloji ulaşım şirketi olmayı hedefliyoruz.

Koç Holding Hakkında

Temelleri 1926 yılında atılan Koç Holding, Türkiye'nin en büyük ve başarılı şirketler topluluğundan biri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Fortune Global 500 sıralamasında yer alan tek Türk şirketidir. Enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim ve finans sektörlerinde sahip olduğu güçlü rekabet avantajlarıyla lider pozisyonlara sahiptir. Koç Topluluğu kombine gelirleri, ihracatı, yarattığı istihdam, ödediği vergiler ve toplam piyasa değeri ile Borsa İstanbul'dan aldığı payla Türkiye'nin en büyük sanayi ve hizmet şirketleri topluluğudur. Milli gelirin yaklaşık yüzde 9'una karşılık gelen kombine gelirleri ve Türkiye ihracatındaki yaklaşık yüzde 7'lik payıyla Türk ekonomisinin itici gücü konumundadır. Koç Topluluğu'nun iş modelinin odağında faaliyet gösterdiği ülkeler ve dünya için sürdürülebilir değer yaratmak bulunmaktadır.

Tofaş Hakkında:

Türkiye'nin önde gelen otomotiv şirketlerinden biri olan Tofaş, 1968 yılında kurulmuştur. Tofaş'ın hisselerinin %24,3'ü İstanbul borsasında işlem görmektedir; kalan hisselerin kontrolü Koç Holding ve Stellantis arasında eşit olarak paylaştırılmıştır. Tofaş'ın halka açık hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilirlik endekslerinde de yer almaktadır. Stellantis'in önde gelen üretim ve Ar-Ge merkezlerinden biri olan Tofaş, ana ortaklığının global ürün geliştirme projelerinde önemli roller üstlenerek Türkiye ekonomisine, sanayisine ve Ar-Ge bilgi birikimine katma değer yaratmaktadır. Tofaş fabrikasında Fiat Doblò ve Fiorino'nun yanı sıra Fiat Tipo/Egea ailesinin sedan, hatchback, station wagon ve cross modelleri de üretiliyor. Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep®, Maserati, Ferrari markalarının distribütörü olarak Tofaş, Türkiye'de geniş bir marka ve ürün portföyü sunmaktadır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 28.02.2023
  10:01

  GSYH, 2022 yılının tamamında % +5.6 (beklenti: % 5.1+) - TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılının dördüncü 3 aylık dönemi Gayri Safi Yurtiçi Hasıla sonuçlarını açıkladı. TÜİK'in konuya ilişkin haber bülteni a... Devamı »

 • 08.02.2023
  17:40

  BIST 14 Şubat dahil işlemlere kapatıldı. Bugüne ait işlemler de iptal edildi. Alınan karar bana göre geç kalmış doğru bir karar. Ama gerekçe deprem ise, ki bu olmalı, peki pazartesi-salı günü neden açık kaldı? Zaten satanlar pazartesi ve salı sattı. Bug&... Devamı »

 • 06.02.2023
  11:59

  BIST tarafından geçici bir takım uygulamalar getirilmiş! 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 1nci maddesi çerçevesinde, sermaye piyasalarının güvenli, şeffaf, istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını temine... Devamı »

 • 03.02.2023
  13:41

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılı Ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, TÜFE'deki değişim 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,65, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,65, bir önceki yılın ay... Devamı »

 • 03.02.2023
  13:34

  Ekran başındayım arkadaşlar. 10 diye bildiğimiz randevumuz 11.00 imiş. Şimdi olan bitene bakacağım. Devamı »