Alım Öngörülerim Heyecan Yaratmasın!

24.03.2020 12:08
 •  A 

Arkadaşlar, 

Yeni öngörülerim geliyor. Fakat bu sizde acaba piyasa dönüyor mu heyecanı yaratmasın. Fiyatlar çok düştü. Parası olanlar için bu kademeleri de değerlendirmek, bu fiyatlardan da maliyet yapmak için bu paylaşımlarımı yapıyorum.

Beklenti yazımda gelişmeleri yazdım. Dünyanın her yerinde ekonomileri desteklemek, evlerine kapanan insanların zararlarını ya da gelir kayıplarını, maaşlarını telafi etmek, şirketleri korumak için destek paketleri açıklanmaya devam ediyor. 

Ama hepimiz bilelim ki, bu denli büyük paketlerin açıklanması virüs salgınının ne denli önemli ve riskli bir hal aldığını da gösteriyor. Bu paketlere borsada direk alımlar da eklenebilir. Şirketlerden geri alım kararları var ama, sonuçta iş yapamayan ve ciro kaybına uğrayan şirketlerin geri alımları fiyatları yukarı çekmek şeklinde değil de, düştükçe dolaşımdaki adetleri azaltmaya yönelik destek olacaktır. Bu nedenle kamu tarafından açıklanacak borsa destek ve hisse alım paketleri borsayı daha çok destekleyecek etki yaratacaktır.

Buna rağmen yine de esas olanın virüs hakkında iyi haberlerde yattığını biliniz. Eğer virüs aynı hızla yayılmaya ve can almaya devam ederse, tüm bu paketlere rağmen düşüşün sürdüğünü görebiliriz. Çünkü insanları güvenli bir şekilde normal hayatına döndüremezsek, zaten şirketler faaliyetlerine dönemezler demektir. 

Bu nedenle yeni alım öngörülerime rağmen yine de riskin ciddiyetini koruduğunu bilmenizi isterim. Sadece bir üst öngörülerle ciddi bir fiyat farkı oluştuğu için bu kademeleri de değerlendirmek istedim. Ama 82.000 civarı desteğin de teknik olarak çok önemli olduğunu bilmenizi isterim. Eğer bu destek bir şekilde kırılacak olursa, o zaman yine sert satışlarla karşılaşıp, teknik tablolarımızda gösterdiğimiz alt endeks seviyelerine de inebiliriz. Bu nedenle her türlü alımı orta ve uzun vadeleri göze alarak yapmak gerektiğini unutmayınız.

Bir yerde satışlar azalacaktır. Ama bunu virüsün gelişimi gösterecektir. Umarım en kısa zamanda gelişmeler pozitif yöne döner.

NOT: Bugün 14.30 civarı Ekotürk Tv.'de Perihan Tantuğ ile skyp bağlantısıyla gündemi ve teknikleri değerlendireceğiz!

Sağlıcakla kalın!


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 23.03.2020
  16:32

  Bugün sabah 10:30'da Murat Tufan ile Ekotürk TV. Paratoner Programında virüsün etkilerini değerlendirdik. Ana sayfadaki yer alan videoda izleyebilirsiniz. Devamı »

 • 23.03.2020
  15:30

  ABD Merkez Bankası FED, bu hafta her gün 75 Milyar Dolar hazine kağıdı, 50 Milyar Dolar da mortgage destekli menkul kıymet alacağını açıkladı. Bir haftada 625 Milyar Dolar'lık likidite girişi demek olan bu açıklama ABD futurelerinde eksiden artıya dönüş getirdi. ... Devamı »

 • 20.03.2020
  14:03

  Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) yıllık %12,38, aylık %0,77 arttı.(TÜİK) TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, YD-ÜFE (2010=100) 2020 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,77, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,18, bir &... Devamı »

 • 20.03.2020
  13:57

  Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılında bir önceki yıla göre, 932 bin kişi artarak 4 milyon 469 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,7 puanlık artış ile yüzde 13,7 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile yüzde 16,0 oldu. TÜİK Devamı »

 • 19.03.2020
  12:52

  Kovid-19 virisü ile ilgili dünya bir kabus yaşıyor. Ülkeler teşvik ve destek paketleri açıklıyorlar. Lakin bu konuda dünyanın birçok yerinden iyi haberler de geliyor. Tamamen moral bozmayın. Tedavi sürecinin açıklanması bence çok yakın. Umarım bu ... Devamı »