Kurların Şirketler Üzerinde Etkisi!

02.08.2018 15:44
 •  A 

Öğle öncesinde aracı kurumlardan çıkan bu konuda ilk gördüğüm raporlardan paylaşım yapmak istemiştim. Sanırım hatalı bir veri girişi yaptığım için Duyuru Paneli bembeyaz bir sayfa olarak çıkmış. Neyse sorunu çözdük. Aşağıda Dolar ve Euro yükselişlerinin şirketler üzerinde etkilerinde ilk akla gelenleri görebilirsiniz. 

UsdTL Yükselişinin Olumlu Etkilediği Hisseler!
             
Asels, Cımsa, Enkaı, Eregl, Kords, Sıse, Soda, Thyao, Tkfen, Trkcm

EuroTL Yükselişinin Olumlu Etkilediği Hisseler!
           
  Clebı, Doco, Enkaı, Froto, Pgsus, Tavhl, Toaso, Trkcm

 

UsdTL Yükselişinin Olumsuz Etkilediği Hisseler!
           
  Aefes, Aghol, Akenr, Arclk, Bagfs, Ccola, Gubrf, Mpark, Tcell, Trgyo, Ttkom, Ulker, Zoren

EuroTL Yükselişinin Olumsuz Etkilediği Hisseler!
             
Aefes, Aghol, Ccola, Dgklb, Doas, Dohol, Mgros, Tcell, Trgyo, Ttkom, Ulker

Şirketler ilk anda kurlardan bu şekilde etkilenir diye görülse de, bir kaç uyarı yapmak istiyorum! Yukarıdaki yansımalar, döviz risklerine karşı hadge pozisyonları ile koruma programlarını uygulayan şirketler için geçerli olmaz. Tablolarda yer alan şirketler köklü şirketler olduğu için her türlü sermaye piyasası birimleri de mevcut olabilir. Döviz risklerini hadge etmiş olabilirler.

Ama, eğer ABD ve ülkemiz aklı selimle yaşanan siyasi krizde bir uzlaşma yolu bulamaz ve ABD yaptırımlarını farklı finansal ve ekonomik boyutlara taşımaya başlarsa, hele ki, bankalarımızla ilgili yüklü bir ceza kesmeye kalkacak olurlarsa, üstüne bir de tüm dünya üzerinde elektronik fon tranferi yapılmasının yöntemi olan swift sistemini kulllanma yasağı gibi kararları almaya kalkıp, uluslar arası borçlanma piyasalarına erişimimize de engel olmaya kalkacak olurlarsa, önce finansal bir kriz dalgası ile başlayıp, ekonomik bir krize dönüşme riski içine gireriz. 

Eğer böyle bir sürece girilecek olursa, büyük yabancı fonlar yaşanan gelişmelerden rahatsız olarak, en güçlü gördüğümüz ama ellerinde en yoğun bulunan hisselerde de satış baskısı yaratabilirler. 

Kısacası umalım da, bu kriz uzamadan bir an önce karşılıklı bir uzlaşma ile çözülsün. Şu an için düşüş ekonomik gerekçelerle değil, psikolojik gerekçelerle yaşanıyor. Ama kriz derinleşecek olursa, bu takdirde ekonomik boyut kazanan derin bir krize dönüşebilir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 31.07.2018
  16:43

  Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından elektrik üretim santrallerinin kullandığı gazın fiyatına 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 49,5 zam yapıldı. Söz konusu santrallerin aldıkları gazın ödemesi de artık Devamı »

 • 31.07.2018
  10:02

  Haziran Dış Ticaret Açığı -5.49 Milyar Dolar! (Beklenti; -5.51 Milyar Dolar. Önceki ay; -7.76 Milyar Dolar) TÜİK Haziran'da ihracat % 1.3, ithalat % 3.8 azaldı. Haziran ihracatı 12.95 Milyar Dolar(Beklenti; 12.97 Milyar Dolar. Önceki ay; 14.31 Milyar Dolar) ... Devamı »

 • 24.07.2018
  13:58

  TCMB haftalık politika faizlerini değiştirmeyerek % 17.75'te sabit bıraktı. Beklentiler faiz artışı yapılması yönünde olduğu için, tüm kurlar sert yükseliş tepkisi veriyor. BİST şu an için 2.350 puan eksi oldu. Devamı »

 • 24.07.2018
  11:34

  İlgilenenler için sevgili dostum Dr.Gökhan Ugan'ın ''0'dan 100'e Borsa'' seminerlerinin yenisi 30 Temmuz'da başlıyor. Devamı »

 • 17.07.2018
  22:54

  Yeni üyelerimiz son beklenti yazımdaki bilgilendirmeyi görmemiş olabilir. Cuma gününe kadar tatildeyim. Cuma günü ekran başında olacağım. İşin kötüsü, fırsat buldukça bakarım diyordum. Ama laptopumun şarj kablosunu almamışım. Özellikle de unut... Devamı »