Kabine Revizyonu Bekleniyor!

19.07.2017 13:50
 •  A 

Cumhurbaşkanı ve başbakanın toplantısından yeni kabine revizyonu beklendiği spekülasyonu zirveye çıkmış durumda. Piyasada alım dalgası yaratmasının nedeni ise, yeni kabinede Ali Babacan adının yeniden geçiyor olmasından kaynaklanıyor. 

Yabancılar tarafından Babacan'ın istikrar tedbirlerini elden bırakmayan, sakin ve beğenisi yüksek bir bakan olması nedeniyle BİST'in yükseldiği ifade ediliyor. Mümkündür olabilir. O zaman eğer bu yönde bir karar çıkarsa, BİST'de yeni bir alım dalgası daha görülebilir. Ama kalıcı olur mu bilemiyorum. Hatta bu sebeple bir kaç gündür almış olanlar varsa, haberin açıklanması ile birlikte, ya da olası yeni bir alım dalgası sonrasında aldıklarını geri verebilirler. 

Kısacası böyle bir karar için ben yeni alım öngörüsü yapmayı düşünmüyorum. Her şekilde, endeksin ama buradan, ama daha da yükselip düzeltme yapmasından sonra genel alım sayılarım artacaktır. Bunun dışında gördüğünüz şekilde az sayıda öngörüler ile yetineceğim. Olası bir alım dalgası daha gelirse, o zaman mevcut açık öngörülerin gerçekleşmelerinde kapatmayı düşünüyorum.

Babacan Gelirse Ne Olur?
           Buna sizler karar veriniz. Sayın Babacan, herkes tarafından ılımlı ve başarılı bir bakan olarak görülür. Yurt dışı ilişkileri de oldukça iyi olan bir bakandır. Ancak, göreve başladığı günler ile, görevi bıraktığı dönem arasında Türkiye'nin cari açık, ithalata dayalı üretim yapısı, işsizlik, enflasyon, yüksek faiz, sıcak para, yetersiz yatırım vs. gibi temel sorunları aynen durduğu için, takdir sizlerin. Ama yine de en azından sakin ve güvenilir bir bakan diyebilirim.

Ancak eğer bu beklenti ile alım yapıldı ise, yeni kabine açıklanmaz ya da açıklanan listede Babacan'ın adı geçmezse, bu durumda sert satışlar gelecektir görüşündeyim.

Ne diyelim, hayırlısı olsun. 
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 19.07.2017
  11:48

  Arkadaşlar, Dün beklenti yazımın sonundaki paylaşımım bazı arkadaşları yanıltmış sanırım. Tatilim 22-28 Temmuz arasında. Tatile başlamadan annemi ziyaret etmek istediğimi yazmıştım. Gidip-geldim. Bugün ekran başındayım anlayacağınız.   Devamı »

 • 17.07.2017
  09:59

  Nisan Ayı İşsizlik Oranı % 10.5 (Önceki; % 11.7, Beklenti; % 11) TÜİK Tarım dışı işsizlik oranı Nisan ayında % 12.4 (Önceki; % 13.7) Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı Nisan ayında % 11.3 (Önceki; % 11.5) Beklentilerden daha düşük bir işsizlik oran... Devamı »

 • 14.07.2017
  11:49

  Bana sık sık borsa konusunda eğitim soruları iletiyorsunuz. Ben böyle bir eğitim vermiyorum. Ama ilgilenenler için, arkadaşım Dr. Gökhan Ugan bu konudaki yeni bir eğitim programını başlatıyormuş. Bilgilerini aşağıdaki link'te bulabilirsiniz. http://inforceed.com/tr/Egitim/164-0dan-100e-borsa---izm... Devamı »

 • 13.07.2017
  10:01

  Cari İşlemler Dengesi Mayıs ayında -5.24 Milyar Dolar(Beklenti; -4.70 Myr $) Cari İşlemler Dengesi Ocak-Mayıs döneminde -16.85 Myr $ Ödemeler Dengesi Net Hata ve Noksan Mayıs ayında + 1.66 Myr $ Ödemeler Dengesi Net Hata ve Noksa Ocak-Mayıs dönemind... Devamı »

 • 10.07.2017
  10:02

  Mayıs ayı sanayi üretimi bir önceki aya göre % 1,5 azaldı. Mayıs ayı sanayi üretimi yıllık bazda % 3,5 arttı.   Devamı »