Soru - Cevap (Bist 4400-4600 Destekleri)

  •  A 
HA*** SÖ*** 06.04.2023 11:46
Konu / Hisse Kodu: Bist 4400-4600 Destekleri
Merhaba Aydın bey,
Günlük beklenti yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Bist için bugün de bahsetmiş olduğunuz 4400-4600 desteklerini uzunca bir zamandan beri uyarı niteliğinde söylüyorsunuz. Bu desteklerin seçim öncesi mi yada seçim sonrası hükümet kurulana kadar olan süreçte mi bekliyorsunuz ? Sizi uzunca bir süredir takip eden bir üyeniz olarak, önceki yıllarda gördük ki bist seçim sonrasında çok ciddi düşüşler yaşayabiliyor. ( devam ediyor)
Cevap 06.04.2023 14:07

Eğer olacaksa seçim öncesi bekliyorum. Ki, olmayabilir de. Çünkü BIST zaten ciddi iskontolu. Ama seçim sonuçlarına yönelik endişe eden, bunu özellikle iktidar değişirse diye huzursuzluk duyan haksız servet edinmiş olmaktan çekinenler varsa diye yazıyorum. Bu tarz zenginleşme sahipleri varlıklarını borsada tutuyorlarsa, bunu nakite dönüp, bir süre olan biteni göreyim diyebilirler. Çünkü iktidara gelince haksız kazançların hepsini soruşturacağız diyen bir muhalefet var. 

Ama altını çiziyorum, böyle bir rahatsızlığı olmayanlar için korkuya gerek yok.

Seçim sonrası da olası uygulamalara göre satış riskleri söz konusu. Bu da nasıl olur? Eğer mevduat faizlerine olası bir 10-15 puandan fazla artış gelecek olursa, bu takdirde mevduatın cazibesi çok artacağı gibi, kredi kullananlar için de kredi maliyetleri katlanır. Bu durum kredi kullananlardan satışların gelmesine neden olur.

Fakat hiç bir gelişme tek bir açıdan değerlendirilmez. Eğer alınacak kararlar doğru olarak görülürse, bu esnada döviz de yukarı çıktıysa, yabancı yükselen dövizde satıcı olup, tahvil ve borsaya girmeye başlayabilir. Bu takdirde yabancı alımları olası satıcıyı karşıladığı takdirde ki, bence rahatlıkla karşılar, BIST yükselişe geçebilir.

Dediğim gibi, tamamen sandık sonuçları, alınacak kararlar akıbeti netleştirecektir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_