Soru - Cevap (Temettü)

  •  A 
RA*** TU*** 31.03.2023 10:32
Konu / Hisse Kodu: Temettü
Sevgili hocam, gelen temettü ile başka bir ucuz hisse almak mantıklı mı zira ben hep böyle yaparak bir çok hisse elde ettim. Aynı hisse almak aynı zamanda alış maliyetini yükseltti için böyle daha mantıklı gibi duruyor yanlış mıyım, temettü cevabını görünce yazmak istedim bu arada meclis muhalefete geçerse ne olur erken seçim kapıda gibi o zaman
Cevap 31.03.2023 10:50

Cumhurbaşkanı ve meclis ikisi birden muhalefete geçerse, her ne kadar hemen parlamenter sistem düzenlemesini yapma imkanı bulsalar bile, bunu erken seçime gitmek için kullanacaklarını düşünmem. Önce bir çok yerde liyakat önde tutularak kadro değişiminin olması, sonra verilerin gerçekliği konusunda durum tespiti yapılması, sonra gerekli tedbir, düzenlemelerin alınması, sonra bunların piyasaları rahatlatmaya başladığının görülmesi, daha sonra varsa yargı soruşturmalarının başlatılması, en başında RTÜK'ün hemen değiştirilip, habercilikte tarafsızlığın sağlanması, bu sayede halkın olan bitenden gerçek anlamda bilgi sahibi olması tercih edilecektir. Bunlardan sonra piyasalarda rahatlama görülünce, en erken 2-3 yıl sonra bir erken seçim tercih edilecektir. Hatta ben olsam mevcut sistemin gücü ile yapılan yanlışları düzeltmeyi, bir dönem bu gücün imkanları ile devam edip, sonraki normal seçim döneminde parlamenter seçim sistemi seçimine gitmeyi tercih ederdim. Yoksa hızlı bir erken seçime gitmek, bu arada kur ve faiz artışlarının yaratacağı enflasyonist etki ile, şu anki iktidara yarar. Çünkü iktidar değişip de, kur-faiz politikası değişince, ''Bakın işte geldikleri gibi yaptıkları ilk iş faizleri arttırıp, birilerine hizmet etmek oldu'' denecektir. Önce bu kararların ana nedeninin yıllardır yapılan hatalar olduğu gösterilmelidir. Hızlı bir parlamenter erken seçim, birinci parti olarak yeniden mevcut iktidarın seçilmesine yarar.

Yani sizin gibi düşünmüyorum. O yüzden parlamentoda da çoğunluğun muhalefete geçmesini beklesem de, erken seçim olacağı görüşünde değilim. 

Öncesinde varsa, yıllardır ileri sürdükleri suçlar, haksız kazanç soruşturmaları, yargı başvuruları yapılacaktır. En basiti, sayın cumhurbaşkanının diploma konusu bile ilk açıklığa kavuşturulacak konulardan olacaktır. Zaten eğer diploma konusunda gerçekten sorun varsa, o vakit siz ülkede yaşanacak soruşturmaları, yargılamaları düşünün! Bu durumu gizlemiş olanlar kesin yargılanır. Yıllardır alınan kararlarda bile ciddi suç unsurları ortaya çıkar. Bunları yapmadan erken seçimi düşünen kimse, hizmet ettiği yerin göründüğünden başka adres olduğunu düşünürüm. Yani ben erken seçim beklemiyorum. 

Zaten olası iktidar değişimi sonrası, ispat edecekleri suçlar vs. yoksa, o zaman yıllardır muhalefette sarf ettikleri iddialar asılsız çıkacağı için, erken seçimi zaten istemeyeceklerdir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_