Soru - Cevap (Kardemir a-b)

  •  A 
İS*** ÖZ*** 21.02.2023 13:02
Konu / Hisse Kodu: Kardemir a-b
Aydın abi merhaba. Kardemir a ve b uzun vade hedefinize çok yaklaştı hatta geldi bile diyebiliriz. Hedefi yukarı yönlü revize etmeyi düşünüyor musunuz? Teşekkürler
Cevap 21.02.2023 14:20

Kusura bakmayın ancak cevap yazabiliyorum. Kızılay aracı gelmiş kan bağışı için. Zaten bağışçıyım, hazır buraya gelmişlerken kan vermeye gitmiştim.

Kardemir öngörüme gelince, çok büyük bir deprem yıkımı yaşadık. Alt ve üst yapıdaki kayıpların telafisi için bölgede mecburi, deprem gerçeğini bu boyutta yaşadıktan sonra İstanbul başta diğer şehirlerimizde de bu işin geciktirilme riskini göze alacak vakit yok diye, çok yoğun bir inşaat ve kentsel dönüşüm süreci başlayacaktır. Bu sürecin en az 2-3 yıl kesintisiz üst boyutta, normalde 5-10 yıla varacak boyutta sürmesini bekliyorum. Bu nedenle ilk iki yıl çimento ve demirçelikçiler kapasitelerini kapatacaklardır. Hatta kapasite artışı yatırımları da görebiliriz.

Bu nedenle şu anda bilanço olarak primli gördüklerimiz de dahil pozitif bir sürece gireceklerdir. Zaten öyle de oluyor. Bir de, krdmrler, cemts, golts, cımsa misali bilançoları da iskonto içerenler var. Onlar zaten daha da gideceklerdir. Kardemirler için deprem yokken o beklentilere sahiptim. Deprem sonrası bu beklentiler katlanması gerekir. Sadece arada düzeltmeler de yaşanacaktır. Bu nedenle hemen mi revize yapsam, yoksa kapandıktan sonra olası düzeltme mi bekleyip yeni öngörü açsam buna karar vermeye çalışıyorum. Ama sanırım revize yapmayı düşüneceğim. Çünkü yıl sonu bilançosu ne gelirse gelsin, deprem sonrası satışları mecburen katlanacak, üç aylık bilanço iyi gelmese bile, sonraki dönemler için çok yüksek kar potansiyelleri olacaktır. Kaldı ki, artık üç aylık bilançosu bile bundan olumlu etkilenebilir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_