Soru - Cevap (Hisseler)

  •  A 
YU*** AR*** 27.01.2023 12:00
Konu / Hisse Kodu: Hisseler
Hocam merhabalar bu olumsuz düşüşler verdiginiz öngörüler in hepsine zarar kes diyelimmi fikriniz nedir düşüşler sürermi acaba alttan almak için tamam son kararı bize bırakıyorsunuz ama sizin de fikriniz çok önemli bizim için
Cevap 27.01.2023 14:51

Öncelikle zararkes başka, alttan almak için zararına vermek başka şeylerdir. Ben düşüş halinde desteklerden kademeli alıma uygun uyarıları ile öngörülerin çoğunu yapıyorum. Ayrıca, yazılarda da artık aldıklarınızı bir süre taşımayı göze alarak almanız gerektiğini bilin dememin de sebebi, hissenin ederi yüksek olabilir ama arada düşmez da diyemeyiz diye. Bu durumda, yatırımcı olarak düşük maliyetle alına hisseler taşınması gerekir. 

Ama bu niyetle aldıklarınızı önemli destekleri kırıldığı zaman alttan yerine koymak hedefi ile satabilirsiniz. Bu durumda da sonuçta para olarak zararınız devam edecektir. Ama adetiniz artar, maliyetiniz düşer. Bu yüzden yapılabilir. Bu kararı sizler vermelisiniz derken, Endeks ve hisselerde obo ya da ikili dip görüntüleri iç içe olduğu için diyorum. İkili dipler de bu şekilde düşüş baskıları sonrası bir anda olmaya başlar. 

Bu durum net olmadığı için verin alttan alınır diyemem. İlgili teknik seviyeler paylaşımlarda var. Ben ne yaparım? Ben ederine göre uygun gördüğüm ama alt desteklere de düşebilir denen paylaşımları aldıysam ve daha da düşüyorsa, bir süre geri çekilip başka işlerle uğraşırım. Nihayetinde bunu yapanlar yatırımcıdır. Diğerleri alıp-satıcılar traderdır. Borsa yatırımcı demek hep yükselen hisselerde olmak demek değil. Bazen de düşerken mecburen taşır, düzelmesini beklersiniz.

''İkili Dip Mi? Yoksa OBO Mu?'' başlıklı yazımda da bu konuları izah ettim. Daha önceki yazılarımda da benzer uyarılar var. Karar sizin. Sizler adına bunu söylemek SPK açısından olmaması gereken bir şey. Bu nedenle karışamam. Ayrıca, mesela 50 yeni ve açık öngörü var. Bunlardan elinizdekini sattınız alttan almak için. Ama düşmedi çıktı. Bunu yapan bensem, düşmüş ve açık olan bir başka öngörüyü alır, ikisini de aynı pozisyon mantığında düşünürüm. Ama siz bunu yapmazsanız sattığınızın zararı ile kalırsınız. Bu nedenle siz karar vermeniz gerekiyor. Yoksa benim portföy yöneticisi gibi hangi hisseyi sattınız, olmadı onu alamadınız bunu alın gibi bire  bir yönetmem gerekir. Ben bunun yapmıyorum. Yatırım danışmanlığı ve bireysel portföy yöneticiliği yasak. Yasak olan alanlarda ben yokum.

Ama tekrar ediyorum öngörüler düştü diye zarar kes yapılmaz. Zarar kes denen yeri gördüğünde beklentileri bozulur diyorsanız zarar kes yapılıp, hisseden çıkmak için yapılır. Öyle olanları da ben zaten zarar kes hanesine ilgili seviyeleri yazarak belirtiyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_