Soru - Cevap (ODAŞ)

  •  A 
SE*** ER*** 16.01.2023 11:43
Konu / Hisse Kodu: ODAŞ
Üstad merhaba; Odaş'taki düşüşün perdesi EPDK'nın şirkete ciddi bir ceza kesmesi galiba. Ancak şirket kap'a yaptığı açıklamada cezayı kabul etmiyor; bugün hisse taban yaptı bu mevzudan bundan sonrası sizce ne olur? kim haklı eğer bu para tahsil edilirse vay halimize çok ciddi zarardayım şahsen. Siz ne düşünüyorsunuz konu hakkında?
Cevap 16.01.2023 11:54

Az önce duyurularda konuyu paylaştım. 40 şirket yüksek tarife uygulamış. Faiziyle birlikte 11 Milyar TL'yi aşması beklenen bir indirimli tarife şeklinde bu tahsilat yapılacakmış. Ama 40 firma hangileri ve hangisinin payına ne düşmüş bu detayları henüz bilmiyorum. Yani toplam rakam bir şikete kesilmiyor. 

İşin ilginci, bu tahsil edilen tarifeleri EPDK'nın bilmemesi, görmemesi mümkün mü? O zaman neden en başında bu müdahale yapılmamış. 40 şirket nasıl oluyor da kendi kendilerine böyle bir yüksek tarife uygulayabilmişler. Ayrıca, demek ki bu kararı önceden birileri biliyormuş. Bu nedenle bu satışlar yaşanıyormuş. Sonuçta bir süre sonra yine gayet iyi olacaklar. Ama bu işler tüm bilanço hesaplarını değiştiriyor. Ama dediğim gibi, kime ne kadar yansıyacak bunları da bilmek lazım. Olumsuz bir konu ama, acaba yaşanan düşüş zaten fazlası ile yansıdı mı bu da önemli. Yani zaten yeterince düşüş gerçekleşti ise, bundan sonra pozitif yansıma da görebiliriz. SPK bunların hepsini incelemeli. Hisse yükselirken 12.00-12.60 aralığında ısrarlı satış yapanlar kimlermiş bunlar hep incelenmeli. İnsider trading var mı bakılmalı.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_