Soru - Cevap (Son yazınızdaki durum hakkında)

  •  A 
AY*** TO*** 12.01.2023 10:09
Konu / Hisse Kodu: Son yazınızdaki durum hakkında
Günaydın Aydın Bey,

Son yazınızda belirttiğiniz uygulamanın 28.04.23'e kadar uzatılmasını, Nisan ayında da aynı endeks hareketleri tekrar görülecek şeklinde yorumlamak doğru olur mu? Bu sebeple tekrar sert realizasyon beklemek doğru olur mu?

Teşekkürler.
Cevap 12.01.2023 10:24

Bu karar kalkmadığı takdirde, pay piyasasından ters repo ile kredi kullanıp alınan hisseler satılacaktır. Ama o vakte kadar bunu karşılayacak alımlar gelirse piyasayı düşürmez. Bir de, zaman aralığı uzadığı için olası satışlar zamana yayılarak yapılabilir. Yani ille de Nisan sonu beklenmeyebilir. Ama tabii Nisan sonu beklenirse benzer bir satış baskısı olabilir.

Bunlar acayip ve sorgulanması gereken işler. Bu kararın alınacağını bilenler bu bilgiyi kullandıysa ki buna bilgi suistimali suçu deniyor. Ciddi de cezası var. Pay piyasasında fonların bu şekilde ne boyutta kredi kullandığını biliyorsunuz, rakam piyasası etkileyebilecek boyutta ise, bu imkan sonlandıracaksa, bu bilgiyi bilenler borsaya olumsuz etkisini bildiğinden elindeki hisseleri peşinen satar, hatta bir de açığa satış yapar da, sonra bu karar açıklanırsa, elde edeceği bilgi karını varın siz hesap edin. 

İşte bu nedenle diyorum, SPK bu konuyu kesin soruşturacaktır. Ya da seçimler sonrası eğer iktidar değişimi olursa, kesin geriye dönük soruşturma konusu olacaktır. Çok önemli bir konu çünkü.

Piyasanın sadece kredi imkanları ile şişmesi önlenmek istenebilir. Ama bu çok detaylı hesaplanıp, ona göre yapılmalıdır. Bu şekilde pat diye yaparsanız etkisi işte bu olur. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_