Soru - Cevap (Yatırım Aracı Şirketleri)

  •  A 
ÖZ*** ÇÖ*** 14.12.2022 07:00
Konu / Hisse Kodu: Yatırım Aracı Şirketleri
Aydın Bey merhaba ,
Öncelikle UVYH ile şimdiden tutan öngörümlerinizle birlikte iyi kazançlar elde ettik teşekkürler.
Yatırım aracı şirketlerde örneğin Global, belli bir miktar birikimi aktarıp kendilerimi değerlendiriyorlar yoksa size bir yatırım uzmanı atayıp anlık birebir al/sat tavsiyesi mi veriyorlar ? Sizde önceden bu kurumlarda çalıştığınız için sormak istedim.
Cevap 14.12.2022 08:40

Günaydın.

Eşim hala Global'in İzmir Direktörüdür. Şöyle; Bir kaç şekil var. Onların yönettiği portföy var. İsterseniz portföy yönetimi sözleşmesi imzalıyorsunuz. Sizin adınıza onlar yönetip, onlar sizin hesabınızda kendileri alıp-satıyorlar.

Diğer bir yöntem, bir yatırım uzmanınız oluyor. O sizi ara ara arayıp, araştırma şunu kısa vadeye, bunu uzun vade öneriye aldı diyor. Siz alalım dediğiniz zaman alıyorlar. Öneriden çıkarıldı diyor. Siz satalım derseniz satıyorlar. Bu kısımda tamamen al ya da sat onayını siz veriyorsunuz.

Diğer bir şekil de, mobil uygulamaları var bayglobal diye. Orada günlük beklentiler, öneriler, araştırma paylaşımları, uzun vade listesi vs hepsi yer alıyor. İşlem platformu üzerinden sizler işlemlerinizi yapıyorsunuz. Ama yine de bir yatırım uzmanınız oluyor arada sizi halka arzlar falan bilgilendiriyor.

Zaman zaman sizlerden beni arasınlar hesap açmak istiyorum diyenleriniz bana yazıyor. Söylüyorum arıyorlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_