Soru - Cevap (Sahol)

  •  A 
RE*** ÇE*** 12.12.2022 18:46
Konu / Hisse Kodu: Sahol
Aydın bey merhaba sahole gelen kap haberini nasıl yorumlamamız gerekiyor acaba iyi bisey mi
Kötü biseymi düne kadar sürekli alım yapan şirket neden böyle bir karar almış olabilir ki ben daha da alım açıklar diye düşünürken anlam veremedim bu harekete değerli görüşünûzü cok merak ediyorum
Cevap 12.12.2022 22:13

Öncelikle bu satışı şimdiye kadar almış olduğu hisselerin bir kısmı belki piyasa fiyatının altında ama blok olarak bir fona satmasıdır. Tabi ki mevcut fiyatın üstünde olsa daha iyi olurdu ama, sonuçta alan fonun da daha düşük fiyatla satma niyeti olacağını sanmıyorum. 

Ayrıca, geri alınanların bir kısmının satılmış olması da, yeni alım kararları açıklamasına, yeni geri alım yapmasına mani değildir. Hatta alım adetleri daha da artabilir yeniden. Ben olumsuz görmediğimi söylemek isterim. Bununla birlikte, geri alımla alınan hisseler, sonraki günlerde ulaşmış olduğu fiyatlar şirkete makul gelirse, piyasaya geri satılabileceği gibi, bazen de fiyat çok yükselecek olursa, bunu makul seviyeye indirmek için de kullanılabilir. Ama bu durumun yatırım yapmak isteyen bir fona hisse aktarı şeklinde düşünüyorum. Seçimler yaklaşırken benzer çok sayıda fon alımı görebiliriz.

Diğer bir bakışla da kazara fiyat 36.60'e düşecek olursa alıcısının hazır demektir. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_