Soru - Cevap (Akbank)

  •  A 
OZ*** GÜ*** 27.10.2022 12:11
Konu / Hisse Kodu: Akbank
Merhaba Aydin bey
Sizce akbank düşüş sebebi ne olabilir,bilançodan sonra firlar diye dusundum ama sizin öngördugunuz desteklerde zaten
Cevap 27.10.2022 12:26

Bu durum her sebepten yaşanabiliyor. Baskılayıp, bilanço için alanlar gitmiyor deyip dökülsün istiyor olabilirler. Yabancıdan alıcı varken satış fırsatı bulduk diye satış gelmiş olabilir. Sonuçta yabancı Türkiye'de satmaya devam ediyor. Ellerinde de özel bankalar, holdingler, tcell gibi ana hisselerde hala ciddi hisse var. Uygulanan politikalardan rahatsız olup satmaya devam ediyor olabililer. Bu riski gördüğüm için, düşüş halinde desteklerden kademeli alıma uygun uyarısını yaptım zaten.

Misal cemts, bana göre 70.00 TL üzeri eder bir kar açıkladı. Ama ilk anda bunu bile almadılar. Sonra aldılar. Sonuçta BIST'in kendisi de eksi. ben yazılarımda ne diyorum; ''artık iskontolu hisse sayısı çok azaldı, bilançolar fiyatları karşılamayabilir. Bilanço döneminde nakit de bir yatırımdır'' bu sözleri boşuna sarf etmiyoruz. 

Bilinmesi gereken bu kar ile en az iki katı edere sahip. Düşerken gönül rahatlığı ile alınabilecek bir hisse. Ama fiyatlamanın başka dış şartlardan da etkilendiğini unutmamak lazım. Kısaca düştükçe alınır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_