Soru - Cevap (Netas)

  •  A 
AB*** KA*** 19.10.2022 08:10
Konu / Hisse Kodu: Netas
Hocam, netas temel analiz verilerine bakınca ozsermaye sermayenin yarısına dusmus, net kar ekside, bilancoda esas faaliyet karı neredeyse sermaye kadar zararda, pd/dd 60 lara cıkmış ,hisse başı kar -9,19 görünüyor.

1)Bizler hisselerin temeline bakarken tüm bu olumsuzluklara rağmen neye bakmalıyız?

2)Netas öngörünüz sadece teknik analizleri dayanıyor?
Cevap 19.10.2022 08:31

Önceki sorularda bunu neden yaptığımı gece çalışırken soran bir üyemize cevaplamıştım. Daha detaylı görmek için önceki sorulara göz atabilirsiniz. Hatta site içi aramaya netas yazınca ilgili kısımlar hemen önünüze gelir. 

Netaş için yeni bir öneri vermedim. Uzun vadeli listeye eklemedim. Bilanço değerlendirmelerime de koymadım. Sonuçta hala ne yaptığı belli olmayan bilançoyu olumsuz yönde düşüren bir şirket konumunda. Ben tamamen tekniklerinde gördüğüm gelişime istinaden, açık duran netaş öngörümü gördüğüm teknikteki olası gidişe göre yukarı revize ettim. Ama bilançoda düzelme olmadan kimseye yeni bir netas öngörüsü vermem. Ama elinde ille de netas tutanlar varsa, bu kadar bekleyip de, eğer çanak kıracaksa bunu da bilmelerini istedim. Elinizde yoksa hiç o revizeye takılmayın. Bir çok sağlam bilançolu hisse var. Onlara odaklanın derim.

Netas revizem şu an için sadece tekniklere dayanıyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen oluşan bu teknik bana ilginç geliyor. Sanki bilanço düzelecek de, bunu bilenler önden alıyor da bu grafik oluşuyor gibi geliyor bana.

Ama hisseler sadece geçmiş bilançolarına göre değerlenmez. Asıl gelecek bilançoları ederlerini oluşturur. Ama bizler gelecek bilançoları ancak açıklanınca öğreniriz. Misal tknsa geçen yıl üç aylıkta öz sermaye eksi idi. Ama şu an artı ve aradaki fiyat değişimi de benzer şekilde yaşanmış. Pgsus büyük zararlarına rağmen fiyatının gittiği yere bakın.

Benim açımdan teknik dışında bankalarda özsermaye karlılığına bakmak esastır. Yoksa genel olarak özsermaye karlılığı, esas faaliyet karı, hasılat artışı, ciro kar marjı ve net kar takip etmek gereken temel verilerdir. Özsermaye/ödenmiş sermaye ne kadar yüksekse şirketin ekonomik rahatlığı gözükür. 

Misal ızmdc sadece geçmiş bilançolara bakılsa elinizi sürmezsiniz. Ama demirçelik sektöründeki baskılara rağmen fiyatı yükseliyor. Bu nedenle teknik ve temeli ayrı ayrı düşünüyoruz. Genelde temeli hisselerde teknik öngörülere öncelik versek de, zaman zaman da teknik gelişimlere göre bunu yapmak gerekiyor. Yoksa sonrasında ortaya çıkacak temel değişimleri kaçırmış oluyorsunuz. Sasa, thyao, pgsus gibi. Sonradan düzelen temel veri açıklamaları beklenince iş işten geçmiş oluyor.

Ama her tekniğe bakarak da iş yapılmaz. Bazı teknikleri de maalesef manipülatörler çizdiriyor. Sırf benim gibi tekniği görüp de geleceklere mal çakmak için. Nedense ben netas gibi çok önemli gördüğüm bir şirketin bu bilanço gidişini kabul edemiyorum. Ben 45 yıl öncesini bildiğim çok önemli bir teknoloji şirketi olduğundan nasıl bu durumda anlamıyorum. Çinli ortak nedeniyle bunlar gibi geliyor bana.

Neyse sorularda verdiğim cevaba da bakın lütfen.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_