Soru - Cevap (Hisse)

  •  A 
RA*** AY*** 11.08.2022 14:44
Konu / Hisse Kodu: Hisse
Aydın Bey çalışmalaranız takdire değer.Teşekkür ederim. Amaç kötülemek değil.Ama keşke sadece KARDEMİR a olsa elimde evet öngörü kapattınız onda uzun vade diye güvendim tuttum elimde.Elimde ASELSAN yükselen hisseleri de var yukarıdaki öngörülerinizden Benim kısmetsizliğim bu da galiba.Çünkü çoğu öngörünüz tutuyor.
Cevap 11.08.2022 15:11

Krdemir a örneğini yok sayalım yine de. Çünkü o gerçekleşti ve kapandı.

Ama sonuçta kısmet diye de bir şey var maalesef. Dediğim gibi, geciken ya da tutmayan bir tane bile olsa birilerine denk geliyor maalesef.

Ama empati yapın, yapılan iş öyle kolay değil. Bayram sonrası kar satışlarından çekiniyordum. Olmadı ama döndüm bir sürü yeni öngörü yaptım sonra. Çoğu gerçekleşti. Bankalara çok uzun süredir devamlı veriyorlardı. Ben de bankalardan çekiniyordum. Ama kalktım teknik ve bilançoları için onlara da arka arkaya öngörüler girdim. Eğer gerektiğinde en yüksekten bile yeni öngörü girmezseniz, yükselişlerde bir yerde tüm öngörüler kapanır. Fiyatlar da yükselmeye devam ederse, bir daha hiç öngörü yapamazsınız. Bilanço ya da teknik uygun olunca her yerden öngörü girilebilir. 

Ama size tabi ki hak veriyorum. Sonuçta ben de bu seviyelerden çekindiğimi kar satışları gelebileceğini yazıyorum. Bankaları ısrarla alarak, BIST'i yukarı taşıdıkları ve çok yüksek karlar gelmeye devam ettiği için yükselişin dışında kalmayayım diyorum. Dediğim gibi, umarım tukas da dahil tüm öngörülerim gerçekleşir. Böylece hem stresimiz azalır, hem de para kazanılmış olur.

Asels konusu, Türkiye'nin dertleri ile ilgili yaptırım riskleri, bazı yöneticilerin yaptırım listelerine girmesi normal bir borsada hesaplanması gereken riskler değildir. Ülkemiz için başka yerlerde olmayan akla gelen gelmeyen her türlü risk karşımıza çıkabiliyor. Ayrıca tahsilattaki gecikmeler finansman giderlerinin katlanmasına neden oluyor. 

Şansınız dönsün, kısmetiniz bol olsun bundan sonra.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_