Soru - Cevap (Altin)

  •  A 
BU*** TA*** 10.08.2022 22:27
Konu / Hisse Kodu: Altin
Iyi aksamlar hocam, altin icin yilsonu yorumunuzu ogrenebilirmiyim? Enflasyon gore , maaslara gore gram altin icin artik ucuz duruma geldi diyebilirmiyiz? Ons altinda dusus beklentiniz devam ediyor mu?
Cevap 10.08.2022 22:58

Ons 1681$ seviyesine kadar düştü biliyorsunuz. Şimdi FED tüfe sonrası daha düşük faiz artışı yapar beklentisi, resesyon riski yüzünden çok sürmeden faiz indirimleri başlar beklentisi ons altını düştüğü 1681$ seviyesinden buralara kadar toparladı. Ama daha ötesi için 1812$ geçilmeli. Bu olmazsa, yeni dipler olmasa da, yeniden gevşeyebilir. Dünyayı etkileyecek savaşlar, FED faizlerinin akıbeti, ABD resesyon riskleri onu etkiler. Faizler fazla artmaz ve yeniden düşmeye başlarasa onsa yarar. Tersi ise onu olumsuz etkiler. Ben henüz enflasyon ve FED riski bitti diye düşünmüyorum. Sonbahardaki verileri görmek lazım.

Gram konusu ise, enflasyon ve maaşlarla direk ilgili değil. Ons ve kurlarla ilgili. Bugün Türkiye kendisine yetecek doğalgaz buldu artık dışarı para vermeyeceğiz dense(konu tam anlaşılsın diye çarpıcı izah etmeye çalışıyorum), kurlar 10 TL'nin bile altına iner. Kurlar arz talep, cari denge konularına göre fiyatlanır. Siyasi iktidarların yönetim doğrularına ve hatalarına göre şekillenir, TCMB politikalarına göre de şekillenir, yön bulur. Bunlar gibi daha birçok etkenden etkilenirler. Kurlar çıkarsa ons sabit kalsa da gram çıkar. Kurlar çıkar ons düşerse, hangisi daha fazla düştü ya da çıktı ise aradaki fark kadar düşer ya da çıkar. Kurlar ve ons çıkarsa gram da ekstra çıkar. Yani maaşlar ne olmuş, enflasyon neymiş her zaman gram altını etkilemez. 

Ayrıca mesela maaşlar atttı gram çıkmadı diye düşünüyorsanız, 2019'a göre gram %400 artmış. Peki maaşlar %400 arttı mı? 2021mart'a göre de gram %150 artmış. Peki maaşlar geçen yıldan bu güne %150 arttı mı? Gram altın ne kadar düşerse, ülkemiz o kadar feraha erer asıl bunu bilmek ve bunu dilemek lazım. Çünkü kurlar düşüyor demektir. Yoksa altın, döviz paranın yatırım alanı olursa, demek ki o ülke doğru dürüst büyüyemiyor demektir. Enflasyon sorunu yüzünden insanlar kendilerine çare olsun diye altın ve dövize yöneliyor demektir. Bir ülkenin parası kendi parası dışında altın ve döviz gibi başka değerlere ne kadar yatırım yaparsa, o ülkede o kadar sorun vardır. Kaynaklar atıl kalıyor demektir. Faizler yüksektir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_