Soru - Cevap (deva da baskı)

  •  A 
SI*** KA*** 04.07.2022 20:58
Konu / Hisse Kodu: deva da baskı
Selamlar Aydın Bey ;

bu baskı sebebini anlayamıyorum gerçekten, kar eden şirketlere güvenim azalıyor. tarihi en düşük fk ya geldi yine de küçük yatırımcı dökme peşinde. yıl sonu tahmini karına göre 3 fk ları bile görebilir. sizin uzun vade yatırım hissesi olarak görüyordunuz bu görüşünüz hala geçerli mi?

saygılarımla.
Cevap 05.07.2022 00:07

Öngörüm değişmedi. Ama değişmemesi maalesef birçok güçlü şirketin düşmesine engel olmuyor. Çünkü birçoğunda ciddi yabancı var ve hala satıyorlar. Ama ilginç ki, ecılc, eczyt, selec tersi bir performans gösterilerken devam aşırı bir baskı yaşıyor. Aslında 2019 yılında 3.00TL olduğunu düşünürsek, şu an bile %900 yükselmiş bir hisseden bahsediyoruz. Yani işin aslı, gidişat bozulunca, hisseleri taşıyanlar dökülüyorlar. Yani bence amaç küçük yatırımcıyı dökmek değil. Asıl büyük yatırımcıların hisselerini satmaları. 

Bu daha ne kadar sürer bilemiyorum. Ama görüyorsunuz ki, yabancı her alanda satmaya devam ediyor. Güven artırıcı tedbirler olmadan da bu baskıyı yaşamaya devam edecek gibiyiz. Umarım her şey normalleşmeye en kısa sürede başlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_