Soru - Cevap (Demirler kademeli alım)

  •  A 
İS*** ÖZ*** 04.07.2022 20:15
Konu / Hisse Kodu: Demirler kademeli alım
Kademeli alım stratejisi doğrultusunda perşembe günü alım yapmıştım kardemirler ve Ereğliden. Ancak ttrakın 2018 mart ayındaki 80 tlden başlayıp 1 sene düşüş sonrası 25 tlye kadar geldiğini ve otkarın 2017de benzer bir düşüş yaşadığını düşündüğüm zaman şu an sanki boşuna alıyorum hissi uyanıyor. Sonraki süreçte iki hisse de çok çok iyi yükseliş yaşadı ama giden zaman oldu. Biliyorum hem Ereğli hem de kardemirlerin bilanço ederleri çok daha yüksek ama ttraktaki benzer durum olur mu sizce? Teşekkü
Cevap 04.07.2022 23:55

Ortam malum. TCMB para politikası ve rezerv politikası sonrasında bu sorunların olacağını yazdık durduk. Ama maalesef uygulamalar aynı şekilde sürüyor. Bu nedenle de, cari açık büyümeye devam ediyor. Ama aynı zamanda da vadesi gelen ödemelerimiz var. O zaman döviz ihtiyacı artıyor. Döviz mevduatlarda verilen faizler %6 ile %8 aralığına çıkmış. Döviz kredi faizlerinde ise %12'lerin istendiği, hatta daha üst oranlar bile olduğu söyleniyor. Tüm bunlar neden oluyor? Döviz ihtiyacı yüzünden. Bu sefer de döviz yaratmak için gördüğümüz kararları, uygulamaları devreye alıyorlar. O zaman da ne oluyor, nakit ve döviz varlığı yüksek olan şirketlere daha çok yük çıkartıyorlar.

Maalesef aynı olur mu, olmaz mı yorum yapmak çok zor. O zaman bilançosuna göre fazla primlenmiş bir hisse düşüyordu. Şimdi ise şirketlerin ederleri çok daha yüksekti. Ama alınan kararlar sonrası karları çok hızlı eriyecek olursa, bu takdirde fiyatlarında geri gelişler şimdi normal değilken, sonraki bilançolarda normal olabilir. Ama bilançoları görmeden bu yorum çok zor. Çünkü şirketlerin tavırlarını, borçlarını, yatırım politikalarını, hedge kararlarını bilmiyorum. Tabii emtilardaki düşüşler de bu baskıya neden oluyor.

Maalesef sabır göstermek zorunda kalacağımız bir dönemdeyiz. Umarım seçimler çok uzamadan olur. Yoksa bu sıkıntılarımız daha da artmaya başlayabilir. Ben beklentilerimi koruyorum ama hisseler ille de bilanço ederleri düşeceği ya da düştükleri için düşmezler. Taşıyanlar bir nedenle sattıkları ve satış adetleri alıcılarınkinden daha yüksek olduğu için de düşerler. Bu satışlar bitene kadar da bu düşüşler ya da baskılar sürer. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_