Soru - Cevap (Devam)

  •  A 
SE*** KI*** 01.07.2022 19:00
Konu / Hisse Kodu: Devam
Bekliyoruz diye düşünürsek Şubat Mart 2023 kalırsa bir 8 aylık TÜİK enflasyonu koyacağız tabi gerçek enflasyona göre hesaplarsak o günlerde alanların taşıma maliyeti çok çok daha yukarılarda bugün verdiğiniz rakamlar belkide enflasyon altında kalacak ne düşünüyorsunuz bu konuda ? Bu arada Petkim ocak sonundan beri vestel mayıstan beri uzunvade olarak tutuyorum ama genel olarak daha bekleyeceğiz hatta seçim sonuna kalacak güzel şeyler dediniz 12 aylık daha enflasyon yemek anlamına geliyor !
Cevap 03.07.2022 20:42

Arkadaşlar,

Aynı ülke de yaşıyoruz. Olan biteni benim gördüğüm gibi sizler de görüyor olmanız lazım. Şartlar yerinde durmuyor ki gördüğünüz gibi. Ani bir çok kararlar alınıyor. Şirketlerin bilançolarını da talebi de etkileyebiliyor. Bu durum aynı zamanda beklenti sürelerini de etkiliyor. Benim şunu bunu demiş olmam tek kriter değil. Sonrasında alınan, açıklanan kararların etkilerini göz ardı etmeyin lütfen. Bu ortamda aslında teknik hariç, orta-uzun vade öngörü girmek çok zorlaşıyor. Bir anda piyasayı bozan kararlar beklenti fiyat ve sürelerini de etkiliyor çünkü.

Sorularda bu gelişmeler göz ardı edilmemeli. Bu kararları alan da ben değilim. Çoğunun da doğru olmadığını zaten yazıyorum. Kısacası seçimlere kadar ne süreler, ne beklenti rakamları hakkında kesin konuşmak mümkün değil. Bazıları çok daha önce olabilir, bazıları ise çok uzun süre takılabilirler. Hangi şirket kararlardan ne kadar etkilenecek bunları bilmek de mümkün değil. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_