Soru - Cevap (Gıda)

  •  A 
ER*** AV*** 17.06.2022 12:18
Konu / Hisse Kodu: Gıda
En son Davos toplantılarında en önemli konulardan biri Gıda arzı, güvenliği , kaynak ülke milliyetçi'liği idi, önümüzdeki zamanların en büyük sorunlarından biri enerji ile beraber Gıda diyebiliriz herhalde, bu açıdan gıda hisselerinden Uzun Vade'yi hakeden hisseler olabilirmi?

Teşekkürler
İyi günler
Cevap 17.06.2022 12:30

Evet tespit doğru. Lakin sizin gıda üretiminiz varsa bu dediğiniz geçerli. Yoksa üretim ve tedarik sorunu yaşanırsa, şirketler de olumsuz etkilenebilir. Ama şu an için gıda şirketleri olumlu etkilenecek en azından bir süre daha diye düşünüyorum.

Uzun vade konusu ise biraz daha farklı! Bilanço gelişimleri daha istikrarlı olan ya da olabilecek olanları tercih etmek istiyorum. Maalesef bizdeki gıdalarda arada çok istikrarsız bilanço hareketleri de olabiliyor. Bu nedenle daha ziyade teknik takip etmek daha uygun geliyor bana.

Enerji konusu da tam düşündüğümüz gibi olmayabilir! Eğer ABD fazi artışları devam ederse, ekonomide olası bir durgunluk yaratması enerji tüketimini de azaltır. Bu takdirde enerji emtialarında yükseliş beklerken, sonrasında rakamların düştüğünü de görmek mümkün. Yoksa enerji artarken büyümeler düşerse, bu stagflasyon riski yaratır. Stagflasyonu da hiç bir ülke istemez. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_