Soru - Cevap (Bist Genel Durum)

  •  A 
OS*** NU*** UL*** 09.06.2022 14:03
Konu / Hisse Kodu: Bist Genel Durum
Aydın Bey selam,
Esas sıkıntı borsa yüzde 4 yükseldiğinde hisselerin yüzde 1 yükselip yüzde 4 düştüğünde ise hisselerin taban yapması bilançosu iyi olanlar da öyle maalesef. 2-3 tane hisseyle borsa tutuluyor ve çoğunluk borsanın düşüşüne ve yükselişine olumlu yönde değil olumsuz yönde katılıyor olması esasında. Geçmişte bunları pek yaşamıyorduk. Borsaya eşdeğer hareketler vardı. Yükselişe kimse güvenmiyor zaten yabancı da yok. Düşüş çok sert oluyor. Borsada yatırımcı olmak çok zorlaştı:(
Cevap 09.06.2022 15:12

Evet, uzun dönemdir borsa yatırımcılığı gerçekten zor. 

Ama tam da öyle dediğiniz gibi değil. Düşerken hisseler endeksten çok daha fazla düşerler. Ama çıkarken de daha fazşa çıkarlar. Verdiğiniz örnekler o an için hatalı ya da tepkilere uymayan hisselerde olduğunu gösterebilir. 

Yoksa endeksin son yükselişinde bankalar, sasa, thyao, pgsus, aksa, quagr, medtr, dohol, cemts, kords, pnsut, tezol, tuprs, vesbe vb çok sayıda hisse endeksten muhtemelen daha yüksek oranlı yükselişler yaşadılar. Ama bizler öncesinde yükselse de son yükselişe uymayan hisselerde yakalandığımız ve bu hisseler de hıslı düştüğü için böyle bir algı oluşuyor. 

Maalesef yabancı çok azaldığı için, hisseler spekülatör ve manipülatörlerin eline kalıyor. Algoritmalar da çalışınca böyle oluyor.

Ayrıya çok fazla bilinmezlik ve riskler olduğu için de huzla alım yapamıyor insan. Satışlar gelince hemen her taraftan kar realizasyonları gelebiliyor.

Sabır göstermek zorundayız. Yapacak bir şey yok maalesef. Kendi elimizle ülkeye bunları yaşatıyoruz. Dolar kuru 3.00'lerde iken faizler ve bankaları hedefe koyup, enflasyonun tersi kamu harcaması ve politika fazilerini uygulamaya başladık. Sonuç ortada maalesef. Ama hala aynı inatlaşmaya devam ediyoruz. İthalata bağımlı, fason üretimi yoğun, ikame edilebilir üretim yapısı olan bir ülke için katma değerli üretim bu yapıyı tersine döndürürdü. Ama maalesef yüksek teknoloji ürünlerimizin ihracat içindeki payı sadece ve sadece %3 seviyelerinde bulunuyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_