Soru - Cevap (Uzun vade hisse)

  •  A 
ED*** ÇA*** 30.05.2022 00:53
Konu / Hisse Kodu: Uzun vade hisse
Aydın hocam. Eski bir takipçiniz olarak borsa da uzun vade de önce iyi hisse seçimi sonra da sabrın çok önemli olduğunu gördüm. 2020 hazirandan beri 6.70 tl maliyetle aksa, 22 tl toaso, 8.30 tl ereğli, 6 tl ismen, 22 tl algyo, 7 maliyetle tmsn taşıyorum. Çoğu zaman dolar ederlerine de bakıyorum. Hisselerim mkk dan blokeli. Sizin yazılarınız yol haritası oluyor çok teşekkür ederim. (Bu arada portföy en az 2 kez yüzde 30 -35, 2 kezde 10-15 düşmüş- çıkmıştır)
Cevap 30.05.2022 09:03

Günaydın.

Doğru tespit, güzel bir örnekleme yapmışsınız. Teşekkürler.

Ayrıca, borsa için diğer en önemli şey de, doğru bir ülke yönetimidir. Siyaseti, ekonomisi, maliyesi hepsi. Eğer bunlar doğru olursa, o zaman ederlere ulaşmak çok hızlı, kolay olur. Hatta ederlerin çok üzeri fiyatlar görülür. Çünkü kredi faizleri düşünce borsada kredi alımlar da çok artar. Ülke cds primleri 100'lerin altına düşer. Yabancı girişleri çok hızlanır. 

Tersi durumda ise, ederleri görmek için bile ciddi zaman geçer. Arada çok sayıda iniş çıkışlar olur. Şirketler kendi işlerindeki gelişmelerin dışında, kur, faiz, dış, maliye, vergi, ödemeler dengesi program ve politikalarını da yakın takip edip, buna göre kararlarını almaları gerekir. Ama doğru hissede sabır, kayıpları telafi ettirir, kazançların fazlası ile gitirir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_