Soru - Cevap (Bist)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 22.05.2022 22:54
Konu / Hisse Kodu: Bist
Hocam merhaba, iki senedir üyenizim. Sizi de takdir ederek takip ediyorum. Aldığım hisseler düşse bile sizin öneriniz olduğu için korkmadan tutuyorum. Verdiğiniz güven bile yetiyor. Çünkü borsada yatırım yapmanın yüzde 70 inin sağlam bir psikoloji gerektirdiğini düşünüyorum. Verdiğim kararlar ile kazandığımda nasıl size bir faydam dokunmuyorsa, zarar ettiğimde de size sitem etmemem gerektiğini biliyorum. İyi geceler. Kolay gelsin.
Cevap 22.05.2022 23:35

Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. 
              Bilinmesi gereken, borsalar iyiyken bile hep yükselmez. Arada düzeltmeler, teknik kar realizasyonları her zaman olabilir. Bizim yaşadığımız sorun, uzun zamandır ekonomi, hukuk, dış ilişkiler gibi bir çok konuda olması gerekenlerin tersi kararlarla kendi kendimize sorunlar yaratıyoruz. Misal, BAE ve Suudi Arabistan ile Kaşıkçı Davası sorunu yaşayıp ilişkileri çok gerdik. BAE'lerine terörist devlet dedik. Kaşıkçı cinayetinde de çok sert tavır takındık. Bence her ikisinde de biz haklıydık ve doğru tepki vermiştik. Peki o zaman şimdi neden bu tavırların ta tersini yaptık? Aynı durum para politikasında, kamu harcamalarında, daha bir çok konuda da yaşanıyor. Böyle olunca da, güven sarsılıyor. O zaman da bizler borsada neden dolar bazında kayıptayız, neden paramız değer kaybediyor, bu hisseler niye düşüyor, yabancı neden satıyor diyoruz. 

Enflasyonda, cds primlerinin dünyanın zirvesinde olmasının nedenlerini sorgularken, sebep olanların hatalarını atlıyoruz. Sonra da fırtınalarda, dalgalarda kaybolmamak, boğulmamak için uğraşıyoruz. Maalesef elden de bu kadarı geliyor. Ne zaman her konuda yapılması gerekenler yapılmaya başlanırsa, o zaman bu sorunlar bir anda çözülmeye başlar. Herkes de üzerindeki stresi atar. 

İngiltere, AB ülkeleri, ABD 30 yılda, 40 yılda gördüğü en yüksek enflasyon rakamlarını görünce panikliyorlar. Aslında gördükleri enflasyon %7-8 arasında. Biz ise ben 56 yaşındayım, kendimi bildim bileli yüksek enflasyon sorunu ile boğuşuyoruz. Ama nedense ülkeyi kim yönetirse yönetsin, hep bir bahane var. İşte bu nedenle biz bu sorunları yaşıyor, kendimizi yaşadıklarımız karşısında kendi kendimize korumaya çalışıyoruz. Artık gelişmiş ülkelerdeki yaşamı bizim de ülkemizde yaşama hakkımız yok mu? Gelişmiş ülkelerde bir-iki yalık maaşlarla ikinci el araba alınıyor. Sıfır araçları, evleri bile çok düşük bedel ve çok uzun kredilerle alabiliyorlar. Biz 2-3 yıllık maaş toplamı ile ikinci el araç alabiliyoruz. Bu nedenle ülke varlıklarımız yabancıların ellerine geçiyor. Hepimiz fakirleşiyoruz. 

Ben bu hallere çok üzülüyorum. Bu ülke çok iyi şeyleri hak ediyor. Ama artık sorularımızı daha doğru şekilde sorup, daha doğru tespitlere ulaşmalıyız. Olan biteni yok sayıp, yaşananları çözemeyiz. Cevaplar yapılanlara, kararlara göre değişir. Ama karar alıcı ve uygulayıcılar bizler değiliz. İşte bu nedenle yapılanlara göre yaşanan gelişmelerden korunmaya, ya da bunlardan nasıl fayda elde ederiz diye çabalıyoruz. 

Neyse, görüşlerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim.

İyi geceler.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_