Soru - Cevap (Yeni Savaş Riski)

  •  A 
OS*** NU*** UL*** 17.05.2022 16:58
Konu / Hisse Kodu: Yeni Savaş Riski
Aydın Bey slmlar,
Finlandiya ve İsveç Nato'ya üye olursa Rusya bu duruma nasıl karşılık verir sizce? ABD 'nin sanki Ukrayna'yı Nato üyeliği üzerinden kışkırtıp Rusya'nın askeri hamlesi sonucu askeri gücünün zayıflaması üzerine Rusya'yı daha kolay bitirme planı var gibi umarım başka bir savaş yaşamayız ama sanki bu yönde bir strateji var gibi hissediyorum. Ayrıca Finlandiya ve İsveç in Nato üyeliğine onay vermesi konusunda ABD Türkiye'ye bir baskı uygular mı? Siz nasıl düşünüyorsunuz? Teşekkürler
Cevap 17.05.2022 18:18

Türkiye'ye vetosunu kaldırsın diye baskı gelebilir ki, zaten geliyordur da. 

Lakin ben Türkiye olarak vetoda ısrar ederdim. Çünkü şu an bile bu iki ülke aleyhimizde her türlü terörü destekleyen davranışlar içindeler. Hatta İsveç ve Finlandiya'da yapılan bir ankette NATO'ya girdiğimizde, Türkiye'ye bir saldırı olursa, savunmalı mıyız diye sorulmuş. Ankete katılanların İsveç'te %11'i, Finlandiya'da %5'i evet demiş sadece. Şimdi böyle iki ülke başları sıkışınca NATO'ya müracat ediyorlar. Yıllardır bu riski görmedikleri için NATO'ya uzak durmuşlardı. Eğer NATO'ya alınırlarsa, böyle bir risk varken alınan bu ülkeler yüzünden tüm NATO ülkeleri Rusya ile savaş riskine girecekler. Bu ne kadar doğru? 

Ancak ABD Avrupa ile Rusya'nın arasını açmak için bu kurguyu istiyor. Ben olsam dediğim gibi, kabul etmezdim. Kenan Evren zamanında, öncesinde NATO'dan çıkmış olan Yunanistan yeniden girmeye kalkınca, bize verilen vaadlere inanıp, kabul etmiştik. Ama şimdi bakın, ABD başta bir çok NATO müttefikimiz, Yunanistan'da asker konuşlandırıp, üs kuruyor. Bunu ya olası bir Türk-Yunan savaşında Yunanistan'ı korumak için yapıyorlar, ya da Türkiye bir şekilde NATO'dan çıkacak olursa, NATO'nun sınırını şimdiden Yunanistan'a çekmek için yapıyorlar.

Peki Türkiye neden NATO'dan çıkmak istesin? Çünkü 1990 sonrası Irak'ya ve sonrasında Suriye'de yaşananlar ortada. Ayrıca FETÖ darbesi öncesi ve sonrası yapılanlar da öyle. Sınırlarımızdaki ülkelerde sonra bizden de toprak koparmayı hedefledikleri bir Kürt devleti kurulmak isteniyor. Bunu da Rusya, Çin yapmıyor. NATO müttefiklerimiz yapmak istiyorlar. Eğer günü gelir de bu kararlarını uygulamaya kalkarlarsa Türkiye NATO'dan çıkma kararı almak zorunda kalabilir. Bu risk var mı? Yani sınırlarımızda bir Kürt devleti kurdurulmak isteniyor mu? Bunun cevabı çok net evet. O zaman Rusya savaş riski ortadan kalktıktan sonra yeniden bu konuyu gündeme getirirlerse ne olacak? Muhtemelen Türkiye tepki koyup NATO'dan çıkmayı gündeme getirecektir. Peki böyle bir riskimiz varken, öncesinde İsveç ve Finlandiya için Rusya ile ters düşersek, günü geldiğinde NATO'dan çıkma restini aynı kolaylıkta çekebilir miyiz? 

Bu iki ülke NATO'ya alındıktan sonra Rusya'nın bu iki ülkeye saldıracağını düşünmem. Çünkü bu takdirde NATO ile yaşanacak savaş dünya savaşına dönüşebilir. Ama öncesinde, yani NATO'ya girme kararı öncesinde aynı Ukrayna gibi bu iki ülkeye saldırabilir mi? Bu mümkün. Ama ben açıkçası aradaki ülkeler için Rusya ile ABD'nin savaşacağını düşünmüyorum. Böyle bir savaş dünya savaşına dönüşür. Olası bir dünya savaşı da nükleersiz olmaz. Nükleer kullanılan savaşın da galibi olmaz. 

Bu nedenle Rusya bu iki ülkeye de müdahale ederse, ABD ve NATO yine sessiz kalır. Ama Rusya'nın yeni iki ülke ile de savaşması ekonomi ve ordusunu çok daha ciddi şekilde olumsuz etkiler. Belki de amaç bu olabilir. Bu ülkeleri de kışkırtıp Rusya'nın onları da vurması isteniyor olabilir. Çok ciddi bir satranç tüm ülkeler için. Net bir şey söylemek mümkün değil.

Diğer taraftan diyelim ki hukuki veto hakkını aşmak için, bu iki ülke de Türkiye'ye PKK ve FETÖ konusunda istenilen taahhütleri verdi. Türkiye de buna istinaden vetosunu kaldırdı. Peki bu iki ülke NATO'ya girdikten sonra, yeniden PKK ve aleyhimize terörü şimdi olduğu gibi desteklemeye kalkarsa ne olacak? Ki, bence de zaten böyle olacaktır. Çünkü şu an NATO müttefikimiz olan ABD başta, Fransa ve Almanya düşmanımız olan terör örgütünü destekliyorlar. Onlara bir şey yapabiliyor muyuz? Hayır. Aynı şekilde girdikten sonra bu iki ülke de benzer davranışlarına dönebilirler. 

Ayrıca, doğuakdeniz, kıbrıs, ege sorunlarında hepsi Yunanistan'ın yanında yer alıyorlar. Biz bir şekilde Yunanistan ile savaşmak zorunda kalırsak, öncesinde Rusya ile de ilişikilerin bozulması doğru mu olur yanlış mı?

Ben tüm bunları düşünerek, sonuna kadar veto hakkımızı kullanmamız gerektiğine inanıyorum ki, böyle yaparsak, Macaristan da bizim gibi veto edebilir. 

Açıkçası ABD ve Fransa'nın tavrı ortada. Diğer ülkeler de Türkiye yanında durmaz zaten. Bu durumda NATO ile ters düşeceğimiz günleri kesin görüyorum. Rusya ile ilişkileri iyi tutmamız çok önemli diye düşünüyorum. Yıllardır NATO'da Rusya'ya karşı her türlü maliyeti üstlenmiş ülke biziz. Şimdiye kadar bunun dışında kalmış iki ülke, şimdi başları sıkışınca birliğe girmek istiyorlar. Peki biz neden böyle bir şeye evet deyince Rusya'nın hedefi olalım? Kaldı ki, zaten olası bir nükleer savaş halinde otomatik hedef olacağız. Çünkü İncirlikte ABD'nin nükleer füzeleri var. Bir savaşta ilk vurulacak hedeflerden birisi İncirlik olacaktır. 

Gördüğünüz gibi bu konu çok karışık ilişkileri ve stratejileri içinde barındırıyor. Ama ABD istedikten sonra, bu ekonomik sıkıntımızla hayır diye dayanabileceğimizi de sanmıyorum. Bir şekilde evet demek zorunda kalırız diye düşünüyorum. 

Bakalım neler yaşanacak göreceğiz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_