Soru - Cevap (İlk çeyrek bilançoları sonrası)

  •  A 
BÜ*** BÜ*** 23.04.2022 00:10
Konu / Hisse Kodu: İlk çeyrek bilançoları sonrası
Aydın Bey,
İlk çeyrek bilançoları çok iyi gelecek şirketler az çok herkes tarafından biliniyor, bankalar örneğin... Dolayısıyla yaşanan son yükleşte bu beklenti tamamen fiyatlanmış olabilir mi? Yüksek enflasyon yıl sonuna kadar devam edecek en iyi ihtimalle... Bu durumda bazı şirketlerin bilançolarında bozulmalar olmaz mı? Uzun vade listenizden ilk çeyrekteki yüksek karlılılığını 2022 yılı boyunca devam ettirebilecek şirketler hangileri olabilir?
Cevap 25.04.2022 00:18

Olası bilanço beklentilerinin bir kısmı fiyatlandı. Bu nedenle yükselişte her hissede öngörü vermediğimi görüyorsunuz. Ama bankalar, bazı sanayi hisseleri bilanço ederlerine göre halen tam fiyatlanmış değiller. Lakin ille de ederlerini her şeye rağmen bu kadar hızlı görmelerini beklemiyorum. Ama zaten bankalar ederlerinden henüz çok uzaktalar. Yani birileri bankaları yükseltirse, bu onların gereğinden fazla fiyatlandığını göstermez. Ama yabancı takası devamlı düşerken, bu alımları yapanların kaynakları ne kadar yeterli olur onu bilemiyorum. Şeffaflık konusunda sorunumuz var. Kaynağı bilmeden yorum yapmak inanın çok zordur.

Açık duran öngörülerimdeki hisseler, sorunuzda hangileri iyi olmaya devam edebilir kısmına cevap olabilir. Ama dünya ve ülkemizdeki gelişmeler bir çok beklentimizi revize ettirebilir. Sabit fikirli olmanın doğru olmadığı bir dünya, Türkiye ve süreçteyiz. Fikirlerimizi devamlı revize edebiliriz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_