Soru - Cevap (Düzeltme sırasında orta-uzun vade alım stratejisi)

  •  A 
BÜ*** BÜ*** 22.04.2022 23:56
Konu / Hisse Kodu: Düzeltme sırasında orta-uzun vade alım stratejisi
Aydın Bey,
"Parabol satış sinyali verdi" uyarınız sonrası çeşitli sorulara verdiğiniz cevaplardan anladığım: Bugün kapanışa yarım saat kala yaşanan bir düşüş. Buna düzeltme diyebilmemiz için endeks bazında %10 civarı bir düşüş olmalı. Bu da bazı hisselerde %15-20 civarı düşüşe denk gelebilir. Erken alım ile asıl düşüşe yakalanmamalı. Kredili işlemlerden dolayı muhtemelen pazartesi de düşüş devam edecek. İki üç gün sadece izlemek mi? Yoksa salı gününden sonra parça parça alıma başlamak mı doğru?
Cevap 25.04.2022 00:10

Son iki soru cümlenize kadar yazdıklarınız doğru. Ama bir düzeltme için sadece %10 endeks düşüşü yeterlidir diye beklentı ya da algı yanlış olur! Düzeltmede en az %10'luk bir endeks düşüşü olması gerekir. Ama fazlasının sınırı yoktur. Gelişmelere göre fazlası da olabilir. Hisseler için de dediğiniz gibi bir oran riskine dikkat çektiğim doğru. Ama Endekste daha yüksek düşüş olursa, o zaman hisselerdeki düzeltme kayıpları da fazla olabilir.

Bu arada bazı hisseler ise, tüm bunlara rağmen yine ayrışabilir. Ayrıca, endeksi ve hisseleri yukarı taşıyan o sihirli alıcı, ya da alıcılar kimlerse belli olmaz, bakarsınız yine aynı şeyi yapabilirler. Sonuçta açıklanacak banka karları çok iyi bekleniyor.

Fakat bir diğer doğru da, tek seferde, tek seviyeden alım çok doğru olmaz. Gelişmelere göre kademeli alım düşünmek çok daha tedbirli olur. Bu kısım artık biraz da hissiyata kalıyor. Ben tekniklere göre yeni öngörüler yapabilirim. Ama aynı hisse ile ilgili daha alt kademelerde de öngörü tekrarlayabilirim. Nokta alım fiyat tespiti bu ortamda çok kolay olmayabilir.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_