Soru - Cevap (Süper Bono)

  •  A 
SA*** KU*** SA*** 06.04.2022 10:02
Konu / Hisse Kodu: Süper Bono
Aydın bey; Merhaba

Yetkilerin çıkarmaya çalıştığı "Süper Bono" nedir?
ve bize yani ekonomimize faydası olacak mıdır.?

Teşekkürler.
Syg.
Cevap 06.04.2022 10:55

Asıl yapılması gerekenleri yapmayıp, sonra karşımıza çıkacak ekstra kur krizini en azından ötelemek için yapılması konuşulan bir uygulama. Enflasyona endeksli bono. Eski hükümetlerde de zaman zaman uygulanan bir yöntem. Para dövize gitmesin yeterki TL'de kalsın diye TL'yi cazip hale getiren bir uygulama. 

Bize hiç bir faydası olmaz. Gördüğünüz gibi KKM de faiz yükümüzü arttırdı. Her alanda zam ve enflasyon oldu. Süper bonoda da aynı risk var. Enflasyon arttıkça alana yüksek faiz ödemiş olacağız. Neden? Tamamen enflasyon altında faiz verme inadımızdan. Böyle durumlarda cari açık sürmeye, harcamalar aynı şekilde artmaya, bütçe de açık vermeye başlar ve devam ederse, o zaman an geliyor süper bonoya rağmen döviz yine de patlayabiliyor. Çünkü bu güven kaybına neden oluyor. Kim durduk yerde böyle bir bono vermek ister yoksa? Hedef seçimlere kadar ek sorun yaşamamak ama görüyorsunuz işte, kur faiz modelinin tüm bunları yaşatacağını ilk günden beri yazıyorum. Şimdi biz bu uygulamadan devlet ve halk olarak fayda gördük denebilir mi?

Dediğim gibi, kurların yeni zirvelere gitmemesi için zaman kazandıracak ama yük arttıracak bir uygulama diye düşünüyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_