Soru - Cevap (BİST ucuz mu?)

  •  A 
ÖZ*** .*** 23.03.2022 11:07
Konu / Hisse Kodu: BİST ucuz mu?
Aydın bey siz de hep ucuz yazdınız. öyle bir noktaya geldik ki Çay 7-8 lira fincan kahve 30 lira! 2 Çay fiyatına ismen çocuğuma dahi her sene 1 lira veriyor, kahve fiyatına Ereğli torunlarıma bile her sene 4 lira verecek. Bi tek hisseler ucuz kaldı. Zarardayım, umurumda değil alabildiğim kadar alıyorum, Türkiye’de şu an daha ucuz şey yok, her ay daha fazla artırıp daha fazla almaya çalışıyorum. Soru:herşey çok kötü gitse bu BİST nereye düşer? Çok kötü bir senaryo olsa 1500 olsa dahaçok alsam:)
Cevap 23.03.2022 11:45

Evet kesinlikle çok doğru bir strateji. Devamlı almak arttırmak lazım. 

Ama en kötüsü için tahmin yapmak zordur. En kötüsü derken ufkunuz nereye kadar gidiyor o önemli! Ukrayna'da iki ay öncesine kadar çok ciddi gayrimenkul fiyat artışı vardı. AB'ye girecek diye fiyatlanıyordu. Şimdi ise çok yerde savaşın harabeye çevirdiği belirsizlikler var.

Emin olun bizi de Ruysa, yunanistan ile savaştırmak isteyen bir ABD var. Kendimizi bunlardan ne kadar uzak tutarsak, ekonomide tersine kararları almaktan ne kadar uzak durursak o zaman kötüde düşüş yerleri sınırlı. Ama verdiğim örnekler gibi riskler tüm fiyatlamaları farklı boyuta taşır. O zaman dibin dibi fiyatlar da görülebiliyor maalesef. ABD'de bile mortgage krizi öncesinde ki, bu örneği hep veririm. Citi grup 275 Milyar Dolar değerinde iken, 5 Milyar Dolar piyasa değerine düştü. Düşünün hem de ABD'de bu oldu. 

Ama ben Türkiye'nin dönemi başlamak üzere diye düşünüyorum. Üretimin Çin dışına da çıkması artık batı tarafından kabul edilmiş bir gelişme. Enerji tedarikinde Rusya dışında hatlara geçmek de son gelişme. Bunların hepsi bizim stratejik önemimizi katlayacak gelişmeler. Hele bir de çıkartacağı denen doğalgaz, petrol vs. gerçekten de 2023-2024 yılında çıkmaya başlarsa o zaman çok farklı bir ülke haline geliriz. Ama demokrasiyi öne çıkartan, hukuk, güçler ayrılığı, yargı bağımsızlığının da güçlendirilmesi lazım. Kurumların özerkliği, ihale yöntemlerinin şeffaflığı, bunlar da önemli detaylar. Bunları da olması gereken hale getirmeye başlarsak, o zaman Türkiye gelecekteki 5-10 yılın en hızlı büyüyüp, gelişen ülkesi olur. 

Şu an borsa yatırım yapılamaz notun da altında. Bunun bir de yatırım yapılabilir hale getirilme ihtiamlinde yabancı giemeye başladı mı, o zaman da hisseler ederlerinin de üzerinde fiyatlanmaya başlarlar.

Kısacası devamlı almak ve biriktirmekle çok doğru yapıyorsunuz. Ama süre konusu iktidarın yönetim doğru ve yanlışlarına, dış dünyadaki gelişmelere göre şekilleniyor. Şu an bazı arkadaşlar borsa getirilerinden serzenişte bulunuyorlar. Evet çok haklılar. Ama normal bir borsa fiyatlaması yaşanmıyor ki, bunu kimse göz ardı etmesin. Normal bir yönetime sahip olsak, dünya da 2009 mortgage kriznden beri faizsiz para bolluğunda BIST de eski gördüğü 5 cent'in çok üstünde olurdu. 

Umarım yeterince kaybettiğimiz bu süreç artık bir an önce sona ersin de herkes beklemenin ve sabrın karşılığını fazlası ile görsün.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_