Soru - Cevap (enflasyon)

  •  A 
SI*** KA*** 21.03.2022 13:33
Konu / Hisse Kodu: enflasyon
Aydın Bey selamlar ;

çok sıkıntılı bir süreç, 80 lerin ekonomisine döndük. yüksek enflasyon düşük faiz ortamı, paramızın değerini korumak için fiziki ürün almak zorundayız. bankerler vardı 80 lerde ben hiç görmedim. devlet düşük faiz veriyordu bankerler yüksek faiz ile para topladılar. sonraki adım nedir internette bilgiler çok az. bir tahmininiz var mı?
Cevap 21.03.2022 13:45

Sonraki adım bankerler battı. İnsanlar da devlete koştular paramı mağduriyetimi giderin diye. Ama şu an bu durum yok. Yani Ekstra yüksek mevduat faizi verenler yok bankerler gibi. Faizi genelde %14-%20 arasında. Kamular %14-%16, özeller ise %18-%20 aralığında.

Ama buna karşılık aradaki fark dövizden çıkartılıyor. O zaman yüksek faiz verildiği için bankalar battı. Ama şimdi zaten enflasyondan düşük faiz verildiği için, bankalarımızda bu risk yok. Hatta düşükten topladıkları paraları daha yüksekten kredi olarak veriyorlar. Hatta devlete bile tahvil olarak satsalar %25 faiz alıyorlar.

Ben bu ortamın en ugun yatırım alanı olarak borsayı görmeye devam ediyorum. Dış ilişkiler dahil onlarca kez yazdığım bir çok sorun bu duruma neden olmuş durumda. Ama rusya yaptırımları ABD ve AB ile ilişkilerimizi yeniden güçlendirecek olursa, iş değişir. 

Genel stratejik önemimizin artması, Rusya'dan çıkan yabancı ve rusların ülkemize kısmen de olsa yönelecekleri vs. gibi detayları zaten çok kez yazdım biliyorsunuz. 

Bizdeki sonraki adım, enflasyonu düşüremezsek, ya kurda yeni zirveler daha göreceğiz, ya da faizleri yükseltmek zorunda kalacağız. Ama eski yıllarda verdiğiniz örneklerdeki gibi banka batışları riski yok bugün için.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_