Soru - Cevap (bilesik getiri)

  •  A 
Sİ*** DE*** 20.03.2022 20:17
Konu / Hisse Kodu: bilesik getiri
Aydin bey önerilerinizin yillik bir bilesik getirisi var mi? sitede bulamadim.. enflasyonun % 60 oldugu bir ortamda.. bin bir güclükle biriktirdigimiz, birikimlerimizin erimesi bizi deli ediyor..sizi elestirmek gibi düsüncem yok..yillardir ayni basari cizginizi sürdürmeniz takdire şayandir..
Cevap 21.03.2022 00:37

Bu nasıl yapılabilir ki arkadaşlar? Sonuçta bir fon olup da tüm öngörüleri birebir alıp satsa mümkün olur ancak. Ama birbirinden farklı üyeler, hangi hisseleri alır-satar bunu bilmek mümkün olmayacağı için tek bir birleşik getiri söz konusu olamaz.

Maalesef borsa herşeyden etkileniyor. Savaşı kim tahmin ediyordu, ama çıktı. Enflasyon %55 olacak diye bekleniyor muydu bir sene evvel, ama oldu. Pandemi diye bir şey biliniyor muydu, ama tüm dünyayı eve kapattı. Tedarik sorunları, enerji sorunları çıktı. İktidarın kendi getirdiği TCMB başkanını, bir gece yine kendisinin görevden alacağı beklenir miydi, ama aldılar. Yeni galen başkan vasıtası ile böyle bir %-40 baz puan enflasyon faiz farkı yaratılacağı beklenir miydi, ama oldu.

Özellikle faiz-kur politksında bu hataların enflasyonu patlatacağı, kurların yükselmesine neden olacağını kimbilir kaç kez yazdım en başında. Maalesef bizlerin elinden de ancak bu gelir. Nihayetinde karar verenler, ülkeyi yönetenler bunlara neden oluyorlar. Maalesef yapabilecek bir şey yok.

Döviz taşıyan, araba almış olan, ev, arsaya para yatıran belki kendisini korumuş olabilir. Ama onu da nereden aldığına bağlı. Ons altını 2011'yılında almış olanlar 11 yıl sonra ancak fiyatlarını yakaladılar. Ama Naci Ağbal'ın görevden alınması sonrası alanlar çok karlı oldular. 

Maalesef bordsa böyle bir yerdir. Yıllardır böyle bir sıkıntılı süreç yaşayan borsa, sonra da bir bakarsınız bir yılda %300-%500 de yapabilir. O zaman da diğer yatırım araçlarında olanlar üzlürken, borsa yatırımcısı gülebilir. Olu mu bunlar peki? Çok kez oldu. yine olabilir. 1989'da oldu. 1995 yılında da oldu. 1999 depremi sonrasında yaşandı. 2002 sonrasında da oldu. 2009 mortgage krizi sonrasasında da yaşadık. Yine olabilir. Ama maalesef hatalı politikalar, dışımızda yaşanan gelişmeler şimdilik bunun olmasına mani oluyor. 

Bu durumun beni eleştirmekle bir alakası da olmaz zaten. Nihayetinde yaşananları neden bilemediniz demek doğru olmaz değil mi? Mevcudun işinde olası getiriyi mümkün olduğunca öngörmeye çalışıyorum. Ama benim de yapabileceğim budur.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_