Soru - Cevap (Sahol)

  •  A 
BU*** TA*** 10.03.2022 21:21
Konu / Hisse Kodu: Sahol
Merhaba hocam, nasilsiniz ? Sahol de sirket hisse almaya devam ediyor bugun 1.500.000 adet daha alim gelmis bu alimlari gordukce saholden daha cok alasim geliyor ama nakit oranini da dusunmuyor degilim, savas olmasina ragmen bu kadar alim yapilmasi icimi rahatlatiyor, ancak yabanci da daha da cikiyor hisseden , sizce yabanci ne zaman geri gelir secim oncesi mumkun degil mi?
Cevap 11.03.2022 09:04

Sorun da bu işte, yabancının çıkması!

Bu nedenle yabancının çok olduğu ana şirketlerde geri alımlar olsa da, yabancı için alıcı çıkması daha çok satmalarına imkan veriyor. Birbirinden farklı sebeplerle oluyor bunlar. Geri alım hisse bilançolarına göre çok ucuz olduğu için holding hisselerine yatırım yapmayı tercih ediyor. Hissesinin değerini de bu sayede fazla düşürmeden korumaya çalışıyor. Ama diğer taraftan yabancı Türkiye ile endişeleri nedeniyle riskleri taşımak istemiyor. Alıcı bulduğu yerlerde satmaya devam ediyor. Bu da beklentisi olsa bile hisselerinin fiyatlarını baskılıyor.

Yabancı satışının diğer bir nedeni fon yönetimlerinde fondağılım pastası nedeniyle de olabilir. Fonlar kaynaklarını gelişmiş, gelişmekte ve geri kalmış ülkeler olarak dağıtır. Diyelim gelişmiş ülke %70, gelişmekte olan piyasalar %25, geri kalmış piyasalar %5 diye bir fon dağılımı yaptıysa, son dönem sert düşen gelişmiş piyasa borsalarına rağmen BIST pozitif ayrıştığı için, göreceli olarak gelişmekte olan ülke payları içinde Türkiye pastası yüksek kalır. Bunu düzenlemek için de Türkiye'de ellerinde bulunan hisselerden alıcı bulduklarını satarlar. Nihayetinde gelişmekte olan ülkeler pastası içinde, Türkiye payı %1.5-%2 civarıdır en fazla. Bu onlar için çok önemli bir oran değil. Kara zarar bakmazlar satarken. Bu bir fon tüzüğüne göre alınan karar da olabilir.

İşte ülke yatırım yapılamaz notuna düşürülünce, bu nedenle çok önemli. Çünkü yabancı yatırımcılar ülkenizden çekilir. Kalanlar da bu şekilde tedirgin olur. Yabancının girişi seçimler öncesinde zor gördüğümü uzun süredir yazıyorum biliyorsunuz. Eğer ABD ve AB ile ilişkilerde işler düzelecek olursa, o zaman seçim beklenmeden durum değişebilir. Savaş sonrası soğuk savaş döneminde ülkemizin önemi yeniden artacak görüşündeyim. Bu nedenle ilişkilerde gelişmeler yaşanırsa bu sıkıntıdan kurtulmak için seçimleri beklememize gerek kalmaz. Halkbank davası kararı, F-16 ekipmanları almamıza onay çıkması gibi gelişmeler ilişkileri olumlu etkileyebilir. 

Kısacası sahol iyi ama diğer sorunlar maalesef geri alıma rağmen hisseyi baskılıyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_