Soru - Cevap (Petkim)

  •  A 
SE*** KI*** 02.03.2022 12:14
Konu / Hisse Kodu: Petkim
Slm abi Petkim’de bu kadar kara rağmen aracı kurum analistlerinin 9-12 bandında beklenti fiyatı açıklamaları kafamı karıştırdı ? Son açıkladığı bilançoya göre 20-22 hedef çıkıyor ama biz mi yanlış hesaplıyoruz yoksa bilançoda görmediğimiz bir sıkıntı mı var ? Açıkçası iyi bilanço gelecek diye elimde az da olsa maliyetimin altında işlem gören hisselerden :( teşekkür ederim
Cevap 02.03.2022 12:49

Herkes mevcut ortamın ve yabancı azlığının yansımalarını göze alarak analiz yapıyordur. Ayrıca, 2022 için büyümede düşüşü de göz önünde tutuyor olabilirler. Analistlerin her dediğine bire bir bakmayın. Sonra yukarı ya da aşağıya revizeleri de rahatlıkla yapabilirler.

Bu arada 9-12 arası getiri de az değil. Yeter ki, gecikmeden olsun öyle değil mi:) 

Genelde kaçırdıkları bir detay var. Yıl sonu karı geldi. Bu kara göre şu eder deniyor. Sonra yeni yıla geçiliyor. Bilanço karları düşerse, zarar gelmemiş olsa da, düşen kar yüzünden beklenti fiyatı aşağı revize ediyorlar. İyi de, zarar değil ki, önceki karın üstüne ilave karlar ekleniyor. O zaman eder değer neden düşüyor? Bunlar hep dar hesaplarla yapılan algı analizleri. 

Sonra bir bakıyorsunuz bilançosuna göre çok daha düşük olması gereken bir çok hisse yüzlü binli rakamlarla ifade edilmeye başlanıyor. Neden? Çünkü özkaynak değerine bakıyorlar bazen de.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_