Soru - Cevap (PUTİN)

  •  A 
İL*** MA*** 22.02.2022 00:05
Konu / Hisse Kodu: PUTİN
Putin masayı devirdi. İlk aşamada sizin bahsettiğiniz kısmi ilhak ı deneyecek Gürcistan'da yaptığı gibi. Gerilimin ne boyuta varacağını batının tepkisi belirleyecek sanki. Putin gibi birinin NATO'nun sınırına kadar gelmesini izleyeceğini düşünmek zaten saçmalık olurdu. Ama batı ukraynayı Afganistan yapmak istiyorsa o zaman uzun soluklu bir kriz bugün resmen başlamış oldu.
Cevap 22.02.2022 00:57

Yok Afganistan beklentisi doğru değil. Ülkeler, gelişmişlikler, konumlar buna imkan vermez. Burada yapılmak istenen, Ukrayna kullanılarak Rusya'yı kışkırtmaktı. Bu sayede Rusya işgale kalkışacak. Böylece batı Rusya'ya yaptırımları gündeme getirecek. Şimdi bunun olduğunu göreceğiz.

Şu an için NATO üyesi olmayan Ukrayna için NATO ya da ABD Rusya ile savaşmaz. Böyle bir ihtimal yok. Çünkü böyle bir savaş dünya savaşıdır. Bugünün nükleer silahları nedeniyle dünya savaşını göze alamazlar. Kuzey Kore için bile göze alamadıkları savaşı, Rusya'ya karşı hiç bir şekilde göze alamazlar. 

Dediğim gibi bu Ukrayna'nın işgali ve parçalanması ile sonuçlanır. Ukrayna bu hataya neden düştü derseniz, belki sınırındaki bölgelerin Rusya'ya geçmesini göze alarak, kalan kısmı Rusya'dan kurtarmak için olabilir derim.

Bağlayacak olursak, olası bir savaş, çatışma iki ülke arasında geçecek. Rusya ve Ukrayna. Batı ile Rusya arasında ise yaptırımlarla hesaplaşma yaşanacak. Bakalım böyle bir yaptırım halinde, Rus gazına bağımlı olan Avrupa'nın bu ihtiyacı nasıl karşılanacak bu önemli.

Türkiye için de bu krizin riskleri ve avantajları olacak. Gelişmeler ve yaptırımların boyutu bize etkilerini gösterecek. Ukrayna halen bu gidişi durdurabilir. Tabii bunu yapmak istiyorsa.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_