Soru - Cevap (Uzun vadeli hisseler)

  •  A 
İB*** ÖZ*** 16.02.2022 12:07
Konu / Hisse Kodu: Uzun vadeli hisseler
Hocam merhaba, uzun vade hisse tutarken nasıl bir yol izlemeliyim. Ben daha çok al sat yapıyorum ama bazen de fırsat kaçıyor. Örneğin cemts tutmak istersek al sat tablonuza göre değilde uzun vadeye göre mi beklemeliyiz. Uzun süreli üyenizim ama hala bu konuda kafam karışık. Lütfen anlayışla karşılayın. İyi çalışmalar
Cevap 16.02.2022 12:33

Öncelikle uzun vadelide alıp beklemektir doğru olan. Belki ana trend dönüşleri yaşanacak olursa, o zaman alttan almak için satılabilir. Lakin ülke uzun zamandır hiç bir şeyi normalinde yaşamadığından, uzun vadelilerde de bence seçim olup bitene dek, teknik dirençlere odaklı davranılabilir. 

Ayrıca, fırsat birinde kaçarken başkaları da çıkıyor. Borsada fırsatlar bitmiyor. Ama görüyorsunuz, bir karar, bir gelişme tüm beklentileri etkileyebiliyor. 

Yabancının çok azalmış olması ve hala da çıkması ayrı bir sorun. Eskiden yabancı yoğun iken, uzun vadeli hisseler süreçlerini çok daha hızlı gerçekleştirirlerdi. Ama şimdi bilançosu iyi olan şirkete alıcı geldiği için, yabancının da satmasına imkan çıkıyor. Yabancı bilanço beklentisi bozuldu diye değil, ülke riskini taşımak istemediği için satıyor. Bu durum düzelene kadar uzun vadeli hisselere bakış bile esnek olmalı. Teknik dirençlerde verip alttan almayı hedeflemek doğru olur. Eğer direnç kırılırssa, üstten yerine koymayı da bilmek şartı ile.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_