Soru - Cevap (Ukrayna)

  •  A 
SA*** SE*** 11.02.2022 23:16
Konu / Hisse Kodu: Ukrayna
Saygılar Hocam.
Önümüzdeki hafta Rusyanın ukraynaya gireceği konuşuluyor. Bunun Borsaya etkisi uzun olurmu. Çıkıp beklemedemi kalsak?
Cevap 12.02.2022 13:51

Ukraya konusunu bir süredir yazıyorum uyarı olarak. Ama olası bir saldırı-savaş bana göre sadece iki ülke arasında kalır ve Rusya'nın Ukrayna'yı bölmesi ve bir kısmını işgali ile tamamlanır. NATO-Rusya savaşına dönüşmez. Çünkü NATO-Rusya savaşı dünya savaşı riski yaratır. Bunu kimsenin göze alacağını sanmam. 

Olası bir işgal durumu sonrası ise Rusya'ya büyük yaptırımlar gelir. Türkiye'nin stratejik önemi daha da artar. Ama açmazda da kalabiliriz. Rusya'ya yapılacak yaptırımların neler olacağı ve Türkiye'nin tutumu önemli olur. Misal Rus vatandaşlarına sınır kapatın denirse, turizm ciddi yara alır. O yüzden etkisi, olası gelişmelere göre değişir. Bunları görmek lazım.

NATO ve Türkiye'nin çatışmaya-savaşa katılma halini ise hiç konu yapmıyorum. Bu yönde bir gelişmenin etkisi ve boyutu büyük olur ve süreci hesaplamak da mümkün olmaz. Ama dediğim gibi, bu alternatifi çok düşük görüyorum. 

Olası bir Rusya'nın işgal harekatı ilk anda borsalarda ve BIST'de düşüş yaratabilir. Ama boyutunu şimdiden tam tahmin edemiyorum. Bu ortamda bir süre nakit durup izlemede kalmak bir tedbirli davranış olabilir. Eğer Rusya Ukrayna'ya girerse, o esnadaki gerilim hisseleri düşrüdüğü takdirde hem bu düşüşten kendinizi korumuş olursunuz, hem de alttan alım fırsatlarını kullanma şansınız çıkar. Ama bu niyetle nakite dönersiniz de, son anda NATO, ukrayna'yı NATO'ya almaktan vazgeçtik, ya da Ukrayna NATO'ya girmeyeceğiz derse, gerilim sona erip, hisseler bir anda kalkabilir. Bu ihtimal de var mı? Bence var. Ama bu ihtimal de düşük bana göre. ABD ortamı germeye devam edecektir. Çünkü böyle bir savaş ve gerilimin sonucu ABD'nin Rusya'ya amborgo dahil bir çok yaptırımlarına imkan yaratır. Tabii bir de, Türkiye ile Rusya'yı da birbirine düşürmek ABD'nin işine gelir. Bize çok önemli iş düşüyor. Her şekilde Rusya ile ilişkileri bozmaktan uzak durmalıyız. Batı'nın bize tutumu zaten malum. Rusya ile de ters düşersek, çok daha sıkıntılı duruma düşeriz.

Kısacası borsadan bu ortamda çıkıp, nakit bekleme kararı sizin vereceğiniz bir karar. Ben olası yansımalarını yazdım. Daha ötesinde bir şey demem, sizlerin adına böyle yapın demem mümkün değil.

İyi hafta sonları.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_