Soru - Cevap (Uzun vade HK)

  •  A 
RA*** TU*** 11.02.2022 10:33
Konu / Hisse Kodu: Uzun vade HK
Sevgili hocam, CEMTS ve Ereğli bilançoları gayet iyi olmasına rağmen uzun vadeli listenize sanırım almayı düşünmüyorsunuz bunun sebebi olarak, hisselerin fiyatlandığını mı yoksa, HRC fiyatları mı veya dönemsellik mi olduğunu düşünüyorsunuz.

Öğrenmek amacıyla soruyorum :-) acaba nerede hata yaptığımı
Cevap 11.02.2022 10:58

Günaydın. 

Hemen bir yerde hata mı var diye aramayın lütfen :) Bir bilanço ile kararları almak o kadar doğru değil. Dün gelen bilançoları hele bir analiz edelim belki de dahil olacaklardır.

Verilerin nasıl değişebildiğini izah için yazıyorum; mesela Isdmr.;

Bilanço değerlemesi yapanlar demişler ki, geçen yılki son çeyrek net karını % 75 düşürmüş. Evet doğru, ama geçen yılki yıl sonu net karı 2.4 Milyar'dan 6.4 Milyar'a çıkmış! 

Ayrıca, biliyorsunuz bazen net kar düşük gelmesine rağmen esas faaliyet karı arttı diye alınır hiseler. Isdmr'de esas faaliyet yıl sonu net karı 2020 yıl sonu 3.063 Milyar TL iken, bu yıl 13.009 Milyar esas faaliyet karı açıklamış. 10 Milyar TL gibi inanılmaz bir faaliyet kar artışı var. Peki sorun ne o zaman? Bazı şirketler kur artışından ekstra kar elde ederken, bazıları ise ciddi finansman gideri yazıyorlar. Isdmr'de kur artışı yüzünden nette yaklaşık 2.9 Milyar gibi son çeyrekte finansman gideri yazmış. Vergiler de gelince tablo değişmiş. Yoksa çok yüksek de bir net kar gelebilirdi. 

İşte bu durum, şu an çok yüksek kar açıklamış dediğiniz şirketlerin sonraki bilançolarında da karşımıza çıkabilir. Şu an kur, faizler, enerji maliyetlerinin olası yansımaları, kur korumalı faiz sistemine girenlere tanınan kur artış geliri vergi istisnaları bilançoları hesaplanması ve tahmin edilmesi çok zor bir hale sokuyor.

Yani anlayacağınız sizde bir hata yok. Ben detaylara bakıp, sonraki bilançolar ne olabilir hesabını yapmaya çalışıyorum. Yoksa her iki şirket de bu bilançolarla ilgili listelere girmeyi hak ediyorlar.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_