Soru - Cevap (Dövize çevrilebilir mevduat)

  •  A 
İL*** MA*** 24.12.2021 14:17
Konu / Hisse Kodu: Dövize çevrilebilir mevduat
Bu model sanırım, 1970 lerde uygulanmış. Başarısız olup da kurlar kontrolden çıkınca hem hazine ciddi borçlanmış ve 1987 e kadar borç ödenmiş hem de enflasyonu yukarı süren bir etken olmuş. Özal da “bazı uyanıklar bu sistemi getirdi sonra oluşan borcu Türkiye devleti ödeyemedi “ demiş. Bu işin Aslı astarı nedir ? Tabi bahsedilen yıllarda döviz alıp satmak şimdiki gibi serbest değildi böyle bir piyasa farklılığı da var. Ayrıca bir üst limit konmuş 300 baz puan gibi.
Cevap 24.12.2021 14:25

Aslında yıllar, ekonomi, şirketler, devlet borçları hiç birisi aynı değil. O nedenle değerlendirme ne kadar sağlıklı olur emin değilim. Ama zaten yazıyorum, eğer kamu harcamalarını kısmazsa, üretmeyi başaramazsa, liyakattan uzak deneme yanılmalar sürmeye devam ederse, enflasyon düşmezse risk çok daha fazla artar. Kur bir daha yükselise kur artışının yanında bir de kur garantisi kapsamında bir yük devletin üstüne biner. 

Hiç bir şeyin çok planlı olduğunu düşünmüyorum. Eğer öyleyse devlet manipülatör olmuş olur. Bu hazırlığı yaptığını çok önceden anlatsa, kurlar zaten bu kadar çıkmış olmazdı. O zaman enflasyon böyle artmamış olurdu. Şimdi piyasada herşey karışmış durumda.

Bu modeli de denedik tutmadı lüksümüzün faturası çok büyük olur. Bu yaşanırsa neler olabileceğini zaten yazdım. Umarım başarılı oluruz.

Geçmiş örneğinin detaylı bilgileri çok fazla yok. Bu yüzden çok fazla birşey anlatamıyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_