Soru - Cevap (DÖVİZ VE GENEL)

  •  A 
SA*** KU*** SA*** 24.12.2021 09:19
Konu / Hisse Kodu: DÖVİZ VE GENEL
Aydın bey merhaba;
Açıklanan sistem hakkında sizin beklenti yazılarınızda anlattıklarınız gibi olumlu düşünebiliyordum. Fakat Sayın Nebati televizyon programlarına çıktıkça ben bu işinde dürüst yapıldığına inanamıyorum. Bütün dünya ülkelerİ gibi faiz artırarak veya sabit bırakarak kur kadar yükselmeyebilirdi neden bu kadar kuru yükselterek her kalemde pahallığına yol açtılar? Üstelik doların merkez bankasından satıldığı konuşuluyr.Bakanı izledikten sonraki yorumlarınızı paylaşabilirmisiniz?
Cevap 24.12.2021 09:56

Kur ve Faiz Politikası Bilinçliymiş başlıklı beklenti yazımın içeriğinde zaten bunlara değinmiştim. Şimdi bu kararları alanların içinde olmadığım için bire bir bir şey diyemem. Sadece varsayım tahminler yapabiliyoruz. Kurlar iyice yukarı çeklirse yapılacak kur satışlarının risk teşkil etmeyeceği düşünülmüş olabilir. Yeni gelecek dış fon girişleri için daha yüksek kur seviyesi yaratılmış olabilir. Kur artışı kaynaklı enflasyonun bir kerede çok sert yükselip, sonrasındaki dönemde düşen kurların desteği ile, sanki program başarılı oldu enflasyon düşmeye başladı densin, bu şekilde algı oluşsun istenmiş olabilir. Tabii bir diğer sebep olarak da, düşürülen kurlarla GSYH dolar olarak daha yüksek çıksın istemiş de olabilirler.

Ama şu da bir gerçek ki, maalesef bu şekilde kurların yükselmesine seyirci kalmakla tüm piyasayı çok ciddi sıkıntıya soktular. İthalatçı mecburen ithal ettiği son ürünlerini yüksek bedelle ithal ettiği için şimdi ona göre fiyatlama yapmıştı. Ama bu şekilde düşen kurlar açmaza düşürecektir. Bu kurlara uyarsa son işlemlerden ciddi zarar yazacaklar. Fiyat indirmezse satışları duracak. Aynı şekilde ihracatçılar da, ihraç ettikleri ürünlerin satın almalarını yüksek kurla yapmışlarken, satııkları ürünlerin ya da yapmış oldukları taahhüt işlerinin paraları düşük kurlarda geldikçe bilançolarında zararları bile söz konusu olabilir.

Diğer taraftan hane halkı elinde avucundaki parasını enflasyondan korumak için hemen döviz ya da gram altın alıyorlardı. İnsanlar yıllardır aratn kurların bu şekilde bir karar alınarak düşürüleceğini düşünmedikleri için çok ciddi dövizle yakalanılar. Gördükleri yüksek kurlara göre ciddi kayıp yaşadılar. Ama yine de iki ay öncesine bakınca eskiden beri döviz taşıyanların kayıpları değil, hala % 40 kazançları var. Ama son alanlar çok kişiyi büyük zarara somuştur.

Beklenti yazımda dediğim gibi, bu program tutmazsa, sonrası tam tersi müdahaleler görülür. Asıl kriz de o zaman çıkar. Ben gönülden başarılı olunmasını istiyorum.



    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_