Soru - Cevap (Sahol)

  •  A 
BU*** TA*** 20.12.2021 21:15
Konu / Hisse Kodu: Sahol
Hocam bugun saholu tabandan yakaladim , bu yeni aciklamalara gore temmettu de stopaj in dusurulmesi sahol gibi bir hisseye olumlu etki edermi , ozellikle son ongorulerinizi revize etmeyi dusunuyotmusunuz? Yoksa erken mi sevinmek icin. Tesekkurler.
Cevap 20.12.2021 23:32

Stopajdan vergi kesintisinde %15'den % 10'a inmek pozitif yansır. Ama hepsinden ziyade kur korkusu gidince bu borsaya daha pozitif yansıyacaktır şimdi. Yarın genel sert bir hamle gelecektir. Bankalar daha hızlı yükselebilir. Çünkü çok ciddi bir mevduat akını olacak üzerlerine. Döviz bozup geleni % 15'le bağlayıp, 23.80'le tahvile yatıracaklar parayı. Ne kadar çok geçiş olursa o kadar çok kar elde edecekler. Ayrıca da döviz borçlarının karşılığındaki  TL borçları düşmüş olacak.

Revize konusunu yapacağım ama hepsinde mi, ne kadar yaparım onu bilemiyorum şu an. Çünkü döviz geliri olan, parasını dövizde tutanlarda da döviz geri gelince beklenen ekstra karlar olmayacak. Koza grubunda gram altında çok seert düşüş yaşandı. Ons da gevşedi. Onlarda da bilanço karşılıklarında düşüş olacaktır.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_