Soru - Cevap (ARSAN ve USD)

  •  A 
SA*** KU*** SA*** 17.12.2021 14:29
Konu / Hisse Kodu: ARSAN ve USD
Aydın bey merhaba;
Öncelikle emekleriniz için çok teşekkür ediyorum size minnettarız.
Arsan bu düşüşle sabah açılıştaki gap kapatıp 6,26 çanak için onay aldı diyebilir miyiz
Birde merkez bankası hem faiz indirip hem bugün tekrar döviz satarak piyasaya müdahale ediyor bununla ilgili yorumunuzu merak ediyorum birde eğer kaldıysa usd ve gram altın için direnç paylaşabilirmisinz.
Cevap 17.12.2021 14:48

Rica ederim. Ben işimi bana yakışacağı şekilde yapıyorum. Hiçbirinizin minnet duymasına gerek yok. Ama yine de teşekkür ederim.

Arsan açılış sonrası gap kapatmaları çanak için onay demek olmaz. Çanak direncinin kırılması bu onayı gösterir. Ama altta gap bırakmaması aslında güzel. Hiç olmazsa sonra aşağıda şu gap vardı diye korkumuz olmaz. Lakin çanak formasyonu 6.26 direncinde tamamlanıyor. Eğer yukarı kırarsa çanak kırılır ve derinlik kademeleri kadar fiyatın katlanması beklenir. O yüzden arsan yeniden 6.26'yı geçerse çanak kırdığı takdirde geçerli olacak olan üstteki dirençler beklentiye dönüşür. Ama ben böyle olacağı görüşündeyim. Çünkü dikkat ederseniz düşüşlerdeki destek devamlı yükseliyor. uzun  zamandır dikkat çektiğim ana direnç olan 6.26 şu an çok yakın yerde bulunuyor.

TCMB'nın davranışları artık mantık ve iktisat kuramlarına uygun olmadığından yorum yapmayı anlamsız buluyorum. Liyakat bu nedenle önemli diyorum. Yoksa bu işleri bilmeyenler kendi düz mantığı ile dövizin nasılsa bir yerde zirvesi olup, oradan düşecektir derse, işte gördüğünüz kur seviyeleri olur ve öyle müdahale ile de düşmez. 

Çok çok yazık. Maalesef faizi eleştirip, asıl faiz olan tahvil faizlerinin devamlı yükselmesine neden olmak, bu yaşanırken  aynı zamanda da kurları tarihi zirvelere gelmesine neden olmak ancak ekonomi bilgisi hiç olmayanlarda olur. Piyasa ile düz mantıkla inatlaşılırsa aynen bunlar olur. Bu gidiş de gidiş değil. Sonu ya çok yüksek bir faiz artışına gider, ya da ödeme güçlüğü sürecine sizi götürür. 

Umarım bunlar olmadan artık güven telkin edecek bir süreci başlar. Dolar için teknik yok şu an ondan giremiyorum. ons ve gram altına bakayım.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_